• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Rola placów zabaw w rozwoju psychoruchowym dziecka

dziecko na placu zabaw

Każdy człowiek rodzi się z pewnymi predyspozycjami genetycznymi, które wpływają na jego rozwój. Czas nauki siadania czy chodzenia w pewnym stopniu zdeterminowany jest czynnikami dziedzicznymi. Kiedy dziecko posiądzie już podstawowe umiejętności, doskonali swoje wzorce ruchowe i nabywa coraz większej świadomości własnego ciała. I choć proces ten w dużej mierze uzależniony jest od wrodzonych predyspozycji, zawsze można podjąć działania, które wspomogą rozwój psychoruchowy i sprawią, że będzie on bardziej harmonijny. Jaka jest rola placów zabaw w rozwoju psychoruchowym dziecka?

Rozwój psychoruchowy to pojęcie, które odnosi się do rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Jako że oba czynniki są ze sobą ściśle powiązane, określa się je jednym mianem. Jak wspomniano wyżej, zależny jest on w dużej mierze od czynników genetycznych, mają na niego również wpływ kwestie środowiskowe. Rolą rodziców jest więc takie stymulowanie dziecka, które przyczyni się do jak najlepszego rozwoju psychoruchowego. Niezwykle pomocne w tej kwestii mogą być place zabaw. 

Plac zabaw jest miejscem, które stymuluje zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny dziecka. Spotyka tam ono rówieśników i kształtuje wzajemne relacje. Kolejka do zjeżdżalni to nic innego jak nauka cierpliwości i właściwych wzorców społecznych, a pomoc młodszemu koledze to kształcenie wrażliwości i empatii. Współdziałanie czy rywalizacja w zabawie z pewnością zaprocentują w przyszłości i ułatwią relacje z innymi ludźmi. 

Oprócz kwestii psychicznych plac zabaw ma także kolosalny wpływ na rozwój fizyczny dziecka. Producenci placów zabaw dokładają wszelkich starań, aby były one wyposażone w różnorodne sprzęty dostosowane do każdego etapu rozwoju. Znajdą się tam zarówno urządzenia dla najmłodszych dzieci, takie jak niskie zjeżdżalnie czy bezpieczne huśtawki z siedziskiem i poręczami, jak i sprzęty, które przypadną do gustu starszym pociechom i pozwolą im na coraz sprawniejsze pokonywanie przeszkód. Należą do nich chociażby linaria umożliwiające wspinaczkę, które mają doskonały wpływ na rozwój motoryki. 

Jak twierdzi przedstawiciel firmy Freekids, wyposażenie placów zabaw powinno być jak najbardziej różnorodne, aby trafiać w potrzeby różnych grup wiekowych. Ruch na świeżym powietrzu jest ważny nie tylko dla prawidłowego rozwoju, ale także pozwala na integrację z rówieśnikami. Dzięki licznym urządzeniom o zróżnicowanym stopniu trudności rośnie zarówno sprawność i motoryka dzieci, jak również rozwijała się ich fantazja i kreatywność.

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z drewnianym placem zabaw, czy też wyposażony jest on w metalowe urządzenia, jego najważniejszym zadaniem jest pobudzanie dzieci do ruchu i kontaktu z rówieśnikami. Wszystko to sprawia, że rola placów zabaw w rozwoju psychoruchowym dziecka jest nie do przecenienia. 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...