• Superkobieta jest taka jak Ty

  Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

 • Jesteśmy blisko kobiet

  Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Jak właściwie zdejmować rękawiczki ochrone

Zdjęcie rękawiczki ochronnej

Rękawiczek ochronnych nie wystarczy po prostu nosić, aby zapewniały skuteczną ochronę przed drobnoustrojami. Nieprawidłowo użytkowane, w tym w błędny sposób zakładane oraz zdejmowane, mogą wpłynąć nawet na zwiększenie ryzyka transmisji wirusa – na siebie, a nawet na inne osoby. Dowiedz się, jak w prawidłowy sposób zakładać i zdejmować rękawiczki ochronne, aby efektywnie pełniły swoją funkcję.

Czynności konieczne przed nałożeniem rękawiczek

Przed założeniem rękawiczek ochronnych konieczne jest dokonanie skrupulatnej dezynfekcji dłoni specjalistycznym środkiem, który zawiera co najmniej 60% alkoholu. Nie wystarczy nanieść kropli preparatu, ale należy wykorzystać taką ilość, aby dłonie zostały całkowicie zwilżone. Następnie należy rozprowadzić preparat w dokładny sposób, nie omijając przestrzeni między palcami i nie zapominając o kciuku.

Najlepiej, aby dodatkowo przed dezynfekcją dłonie umyć w ciepłej wodzie z mydłem, podczas gdy cały proces mycia rąk powinien wynieść ok. 20 sekund. Nie jest to jednak zawsze możliwe, dlatego dopuszcza się zastosowanie samej dezynfekcji przed założeniem rękawiczek ochronnych.

Jak powinno się zakładać rękawiczki ochronne?

Rękawiczki ochronne powinno się zakładać z wielką ostrożnością na czyste ręce. Aby tego dokonać, należy zastosować się do następujących instrukcji:

 • chwycić za brzeg jednej rękawiczki, po czym wyjąć energicznym ruchem z opakowania,
 • włożyć wyjętą rękawiczkę płynnym ruchem na wolną rękę, uważając na to, aby nie dotknąć rękawiczki od zewnątrz,
 • powtórzyć obie czynności, by założyć drugą rękawiczkę.

Zdecydowanie najważniejsze jednak jest, aby rękawiczki ochronne prawidłowo zdejmować, ponieważ po ich użytkowaniu występuje największe prawdopodobieństwo, że znajdują się na nich niebezpieczne drobnoustroje.

Jak prawidłowo zdejmować rękawiczki ochronne?

Rękawiczki ochronne powinno się zdejmować z równą ostrożnością, co wówczas, gdy się je zakłada. Tylko to gwarantuje, że zanieczyszczenia naniesione na rękawiczki podczas ich użytkowania, nie zostaną przeniesione na skórę użytkownika, by następnie (potencjalnie) doprowadzić do zakażenia poprzez kontakt z twarzą. Aby prawidłowo zdjąć rękawiczki ochronne, należy:

 • chwycić za brzeg jednej z rękawiczek,
 • jednym, energicznym ruchem zdjąć rękawiczkę z dłoni w ten sposób, by wywróciła się na drugą stronę,
 • powtórzyć tę samą czynność z drugą rękawiczką, nadal trzymając pierwszą z nich.

W ten sposób jedna z rękawiczek zostanie zamknięta w drugiej. Razem będą tworzyć pakunek gotowy do tego, by wyrzucić go do śmieci. Po zdjęciu rękawiczek koniecznie należy ponownie dokładnie zdezynfekować ręce, a – jeśli to możliwe – najpierw umyć je zgodnie z wytycznymi.

Natychmiast wyrzuć zużyte rękawiczki ochronne

Należy pamiętać, aby rękawiczki wyrzucać do kosza natychmiast po zdjęciu. Dzięki natychmiastowemu pozbyciu się rękawiczek zminimalizowane zostanie ryzyko przeniesienia zanieczyszczeń na inne przedmioty, np. te znajdujące się w torebce.

Ekspert z firmy Octoplus z Wrocławia nadmienia: Warto zdawać sobie sprawę z tego, że badania pokazują, iż wirusy mogą być jeszcze obecne na rękawiczkach ochronnych nawet do 4 godzin po przeniesieniu.

Wejście rękawiczek w kontakt z kluczami, portfelem, telefonem czy innymi przedmiotami codziennego użytku może skutkować wystąpieniem wysokiego ryzyka zakażenia.

Pozostałe zasady korzystania z rękawiczek ochronnych

Dla zachowania optymalnej ochrony przed wirusami i bakteriami należy regularnie wymieniać rękawiczki ochronne na nowe, a także nie rezygnować z zasad podstawowej higieny i często myć oraz dezynfekować dłonie. Korzystanie z rękawiczek nie powinno być rozumiane jako alternatywa dla mycia rąk.

Należy pamiętać o tym, że na rękawiczkach osiadają zanieczyszczenia, zatem – aby chronić również innych – najlepiej przed wejściem do publicznego obiektu poddać rękawiczki dezynfekcji. Ważne jest także, aby rękawiczki były odpowiednio przechowywane, to znaczy w przeznaczonym do tego celu pudełku lub opakowaniu, a nie luzem w kieszeni czy torebce, gdzie mogą wejść w kontakt z przedmiotami codziennego użytku. Pomimo iż w większości rękawiczki ochronne przeznaczone do ogólnego użytkowania nie są sterylne, tak jak np. rękawiczki chirurgiczne, warto zadbać o to, aby nie osiadały na nich zbędne, a potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...