• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Taping u kobiet w ciąży. Czy to możliwe?

kobieta w ciąży

Ciąża to szczególny etap w życiu kobiety – czas, w którym w ciele zachodzą ogromne zmiany.  Układ hormonalny działa intensywnie, przygotowując organizm do zmian strukturalnych i do nadchodzącego porodu. Zmiany te często są trudne i gwałtowne. Z pomocą ciężarnym, dla których wiele środków zwalczających dolegliwości bólowe jest niedostępnych, przychodzi taping, czyli plastrowanie. Prawidłowo przyklejone plastry działają wspomagająco na układ mięśniowy i korygują niewłaściwą postawę kobiet w ciąży. Metodę plastrowania kinezjologicznego, wynalezioną przez dr Kenzo Kase, japońskiego kręgarza, stosuje się przede wszystkim u wyczynowych sportowców. Czy taping jest bezpieczny u kobiet w ciąży?

Kinezjotaping jako wsparcie kobiet w ciąży

Taśmy mają za zadanie zmienić napięcie tkanek. Prawidłowo przyklejone na skórę lekko ją unoszą, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń dla mięśni. Powoduje to nie tylko normalizację funkcji mięśni i powięzi, ale również polepsza przepływ krwi i limfy, przyśpieszając naturalne procesy regeneracji. W ten sposób taping działa przeciwbólowo.

Taping można stosować przy niektórych problemach w ciąży, jak również jako wsparcie po porodzie. Ze względu na ogromne zmiany fizyczne w czasie ciąży, statyka kobiecego ciała zostaje zaburzona, co prowadzi do zwiększonego obciążenia pleców. Stosunkowo szybki wzrost obwodu brzucha skutkuje natomiast zwiększeniem wygięcia pleców w dolnej ich części (lordoza lędźwiowa). 

Ekspert ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix mówi: Zmiany hormonalne rozluźniają tkankę i więzadła, co zwiększa napięcie, które trudno skompensować. Często powoduje to ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i stawu krzyżowo – biodrowego, a także szyi i ramion. Ból pleców może również wiązać się z podrażnieniem nerwu kulszowego, przez co odczuwalne stają się bóle ciągnące w dół, wzdłuż nogi.

Taśmy, wspierając mięśnie oraz osłabione, nadmiernie rozciągnięte struktury łagodzą napięcia i przynoszą ulgę. W okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz stawu biodrowego i krzyżowego taśmę można stosować u kobiet w ciąży od 4. miesiąca. Taśma może być również stosowana do podtrzymywania nadmiernie rozciągniętych mięśni brzucha i skóry. 

Pod koniec ciąży dodatkowo zmiany hormonalne prowadzą do gromadzenia się wody w tkance – przypisuje się to działaniu progesteronu. Objawia się to najczęściej opuchniętymi stopami i nogami. W takich przypadkach taśmy wspomagają drenaż limfatyczny i zmniejszają obrzęki.

Taping przed porodem i jako pomoc po porodzie

Taping może być zastosowany jako wsparcie kobiety przed i w trakcie porodu. Żeby złagodzić ból i skrócić czas trwania porodu do taśmy kinezjologicznej można przymocować dodatkowe taśmy na kształt siatki. Służy to stymulacji określonych punktów akupunkturowych. Taśmy należy przykleić wówczas w odpowiednich miejscach – z takiej metody tapingu korzystają np. położne. 

Po porodzie, w okresie połogu, taśma kinezjologiczna pozytywnie wpływa na powrót skóry do formy stanu sprzed ciąży. Taśma przynosi również ulgę przy bólach piersi spowodowanych przekrwieniem lub stanem zapalnym. W leczeniu blizn po cięciu cesarskim niektóre techniki aplikacji taśmy pomagają w mobilizacji tkanki bliznowatej, aby stała się miękka i elastyczna.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę stosując taping u ciężarnych?

Taping jest bardzo wszechstronną i bezpieczną metodą, jednak w kilku przypadkach jest niewskazany. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim problemów skórnych. Przed użyciem należy sprawdzić, czy skóra nie jest podrażniona, na przykład z powodu oparzeń słonecznych, czy nie występuje egzema, bądź swędząca wysypka oraz świeże blizny. Tapingu nie można stosować na rany oraz w przypadku alergii na akryl. W pierwszych trzech miesiącach ciąży nie należy przyklejać taśmy do kości krzyżowej.

Ponieważ ciąża jest sytuacją szczególną, przed rozpoczęciem leczenia taśmą kinezjologiczną należy skonsultować się z lekarzem, a taśma powinna być nakładana tylko przez przeszkolonych fizjoterapeutów lub położne, które przeszły odpowiednie szkolenie.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...