Jak przewozić narty samochodem?

transport nart

Szykuje się zimowy wyjazd na narty? Zastanawiasz się, w jaki sposób przewieźć autem dwie deski? Pamiętaj, że odpowiednie transportowanie takiego sprzętu ma ogromny wpływ na twoje bezpieczeństwo, ale też wygodę wszystkich pasażerów. Ponadto w niektórych państwach kwestię tę regulują przepisy. Dlatego wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo i z głową przewozić narty autem.

Przewożenie nart samochodem – o tym nie możesz zapomnieć

Zdecydowana większość narciarzy wybiera się na zimowe ferie samochodem. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to najwygodniejszy sposób przewiezienia całego ekwipunku – w tym zwłaszcza nart.

Są narciarze, którzy decydują się transportować je wewnątrz kabiny samochodowej. Jest to jednak możliwie tylko w przypadku odpowiednio dużych modeli pojazdów. Ponadto trzeba wtedy rozłożyć tylne siedzenie. Dlatego jeżeli wybierasz się na stok z rodziną, musisz znaleźć inne rozwiązanie.

 – Niektóre europejskie kraje mają restrykcyjne przepisy, jeśli chodzi o transport nart. Ci, którzy zamierzają szusować w Szwajcarii, we Francji czy w Niemczech powinni wyposażyć swoje auto w specjalny bagażnik do tego sprzętu zimowego – musi być on dodatkowo firmowy i atestowany – tłumaczy ekspert ze sklepu NartyKrakow.pl.

We Włoszech przepisy są nieco bardziej elastyczne – narty mogą być przewożone w dowolny sposób, jednak nie mogą wystawać poza obrys auta.

Jak najlepiej przewozić narty samochodem?

Jeżeli chcesz zapewnić wygodę oraz bezpieczeństwo, zarówno sobie, jak i pasażerom, to przed wyprawą na narty, powinieneś pomyśleć o dobrych akcesoriach do ich przewożenia. Możesz do tego wykorzystać:

  • specjalne uchwyty narciarskie – uchwyty takie montuje się do bagażnika bazowego lub mocuje z relingami na dachu. Trzeba jednak pamiętać, że ten sposób przewożenia nart nie zapewnia ich zabezpieczenia przed śniegiem, deszczem czy błotem;
  • boksy – boksy to bardzo dobre i funkcjonalne rozwiązanie. Gwarantują one bezpiecznie przewożenie nart samochodem, ale też innego rodzaju bagażu, dlatego wykorzystasz je także latem. Chcąc transportować w nich sprzęt narciarski, nie można zapomnieć o montażu w nich odpowiednich uchwytów
  • bagażnik magnetyczny – montuje się go bez ingerencji w konstrukcję auta. Jest to tani i dobry sposób na przewożenie dwóch desek. Jedyną wadą tego typu bagażnika jest fakt, że mocując go na dachu samochodu, należy jechać z ograniczoną prędkością. Zwykle auto nie może poruszać się szybciej niż 130 km/h.

Niektórzy stawiają również na bagażnik na narty na hak. Decydując się na niego, trzeba pamiętać, aby narty nie zasłaniały ani tablicy rejestracyjnej, ani świateł – w przeciwnym razie można spodziewać się otrzymania mandatu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...