• Superkobieta jest taka jak Ty

    Niezależnie od tego, czy stawiasz na karierę czy właśnie założyłaś rodzinę, czy Twoją pasją są podróże czy może interesujesz się modą, szukasz urodowych porad lub też pragniesz przede wszystkim dbać o zdrowie – na portalu SuperKobiety z pewnością znajdziesz to, co Cię zainteresuje i zainspiruje. Wiemy, co jest dla Ciebie ważne, czego pragniesz, i co pomoże Ci zdobywać świat.

  • Jesteśmy blisko kobiet

    Kobiety dziś to superkobiety! Mają wiele twarzy, łączą dziesiątki obowiązków i nigdy nie zostają w tyle. Zawsze idą przed siebie. Niezależne i silne bizneswoman, a jednocześnie ciepłe i wrażliwe matki i żony. Jak to robią? Wiedzą, czego chcą, i gdzie mogą szukać pomocy i ciekawych porad. Portal SuperKobiety powstał właśnie z myślą o nich. Łącząc różnorodną tematykę, jest blisko nich w każdej sytuacji.

Dylemat młodych rodziców: niania, czy jednak żłobek?

Żłobek

Skorzystanie z oferty niani lub żłobka, jest dylematem, nad którym zastanawia się wiele rodziców. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Niania jest osobą kompetentną, która umożliwia dużą elastyczność i dopasowanie grafiku do pracy rodzica. Taka osoba może także zaopiekować się dzieckiem podczas nagłej choroby. Obecnie najpopularniejszą metodą opieki jest jednak żłobek. Dlaczego warto korzystać z oferty żłobków?

Żłobki dla dzieci – zalety

Żłobek jest najpopularniejszą formą opiekowania się dziećmi i ma wielu zwolenników. Najważniejsze, aby takie miejsce było sprawdzone i przyjazne dla malucha. Praca z dziećmi to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Dlatego niezbędne jest, aby pedagodzy posiadali wiedzę dotyczącą poszczególnych etapów rozwoju najmłodszych, ukończone studia w zakresie pedagogiki i psychologii, które stanowią podstawę do opieki nad dzieckiem.

Żłobek dla dzieci przygotowuje najmłodszych do dalszej edukacji i wspiera rozwój społeczny. Dzieci mogą stopniowo rozwijać swoje zdolności, poznawać świat i uczyć się podstawowych zachowań oraz zasad współpracy w większej grupie. Przebywanie wśród rówieśników, obecność innych zabawek niż w domu pozytywnie wpływają na zaangażowanie dziecka, które się nie nudzi. Wbrew pozorom żłobek pomaga także nabyć dziecku odporność. Dzięki temu na etapie przedszkolnym nie będzie problemu, a rodzice o wiele rzadziej będą potrzebować zwolnienia na dziecko.

Wybór niani jest drugim najczęstszym rozwiązaniem wśród rodziców. Wymaga jednak więcej zaangażowania, aby znaleźć odpowiednią osobę. Jeśli jednak zna się dobrą nianię, która ma niezbędne kompetencje do opieki nad dzieckiem, można oczekiwać od niej dużej elastyczności. Jest to duża zaleta w sytuacji, gdy rodzice pracują zmianowo lub mają nienormowane godziny pracy. Taka forma jest jednak sporym wydatkiem, który zazwyczaj przekracza opłaty za żłobek (również ten prywatny). Może być także potrzebna umowa – wykwalifikowana niania nie podejmie się pracy bez ubezpieczenia, prawa do urlopu i zwolnienia. Jeśli opiekunka z dnia na dzień zrezygnuje, wówczas rodzice zostają bez opieki nad dzieckiem.

Dlaczego wybór żłobka to dobre rozwiązanie?

Niekwestionowaną zaletą żłobka jest socjalizacja dziecka. Najmłodsi przebywający przez większość dnia z nianią, mają w tym czasie kontakt jedynie z nią. Maluchy w żłobku bardzo szybko przechodzą kurs socjalizacji i od najmłodszych lat uczą się przebywania i komunikacji z rówieśnikami. Są także bardziej otwarte na nowe doświadczenia, dzielenie się i współdziałanie. W dzieciach rozwija się ciekawość poznawcza i różne inne umiejętności.

Jak mówi pedagog z niepublicznego żłobka A – Kuku w Trójmieście: Żłobki to placówki, w których zatrudnieni są wykwalifikowani pedagodzy, posiadający odpowiednie umiejętności – nie tylko do podstawowej opieki nad dziećmi, ale także pomocy w niespodziewanych sytuacjach. Nauka prowadzona przez zabawę, pomaga dzieciom lepiej się rozwijać. Nie trzeba także martwić się o posiłki, ponieważ można skorzystać z oferty cateringu współpracującego z placówką. Dużą zaletą żłobków jest również fakt, że gwarantuje niezawodność. Jeśli któryś z opiekunów zachoruje, organizowane jest zastępstwo, a placówka funkcjonuje normalnie.

Decydując się na zapisanie dziecka do żłobka, należy wybierać jedynie sprawdzone placówki. Wykwalifikowani pedagodzy, którzy biorą pod uwagę potrzeby najmłodszych, to gwarancja zadowolenia i bezpieczeństwa dzieci.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...