Pomysły na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem

Malowanie palcami

Dla wielu rodziców zagospodarowanie wolnego czasu dziecka w domu stanowi nie lada wyzwanie. Przede wszystkim wynika to z natłoku obowiązków, ale również niektóre maluchy ciężko jest zainspirować do wspólnej pracy. Niemniej jednak, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, niezwykle ważne jest zadbanie o jego kreatywność, którą można wspierać między innymi poprzez interesujące zajęcia plastyczne. Poznaj pomysły na kreatywne aktywności dla swojej pociechy!

Od czego rozpocząć zajęcia plastyczne w domu?

Pierwszy kontakt dziecka z aktywnością twórczą bardzo często rozpoczyna się od malowania. Nie ulega wątpliwości, że dzieci uwielbiają brudzić się, dotykać rzeczy o różnej fakturze i malować wszystko, co spotkają na swojej drodze. Z tego powodu na pierwszą zabawę plastyczną

świetnym pomysłem będą farby do malowania palcami, biała duża kartka i odpowiedni fartuszek, który ochroni malucha przed pobrudzeniem się. Farbki nabierane są paluszkami, co sprawia dziecku ogromną frajdę, a co więcej dzięki temu, że nanosi je na kartkę, ćwiczy precyzyjne ruchy rączek.

Ciekawym zajęciem z całą pewnością będzie również ugniatanie, tworzenie kulek oraz różnego rodzaju figurek za pomocą plasteliny lub ciastoplasteliny. Zajęcia z giętką i elastyczną masą to nie tylko sposób na dodatkowe usprawnienie rączek dziecka, ale także możliwość do nauki skupienia się i koncentracji na wymagającym zadaniu.

Kreatywne zabawy w domu dla starszych dzieci

Szukając kreatywnych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z dzieckiem, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na charakter aktywności i dostosowywać jej rodzaj do wieku oraz możliwości pociechy. Dla starszych dzieci dobrym pomysłem będą artykuły plastyczne, takie jak kredki ołówkowe lub farby plakatowe, które doskonale sprawdzą się do tworzenia prac zarówno przy użyciu wałka, pędzelka, jak i nawet gąbki. Warto jednak pozwolić małym artystom na dowolność w tworzeniu, co w znacznym stopniu rozbudzi dziecięcą wyobraźnię i wpłynie na rozwój kreatywności.

Zajęcia plastyczne często wykorzystywane są także jako element terapii, który ma między innymi wzmocnić doznania sensoryczne oraz pomóc w lepszym rozumieniu i wyrażaniu własnych emocji. Do tego typu aktywności twórczej stosowana jest glina samoutwardzalna dostępna w ofercie sklepu internetowego Jovi, którą dziecko może dowolnie ugniatać. Ze względu na to, że jest to długi proces, maluch uczy się cierpliwości, a widząc efekty swojej ciężkiej pracy, bez wątpienia buduje wiarę we własne możliwości.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...