Dlaczego warto zaopatrzyć dziecko w szelki odblaskowe?

Kamizelki odblaskowe dla dzieci

Coraz więcej osób uświadamia sobie, jak ważna jest dobra widoczność pieszych i rowerzystów na drodze. Stosowanie wszelkiego rodzaju odblasków jest istotne zwłaszcza wieczorem i w pochmurne dni. Kierowca, który z daleka zauważy osobę przemieszczającą się poboczem, będzie miał dużo czasu na właściwą reakcję. W oznaczenia należy wyposażyć zwłaszcza dzieci, które często z beztroski zapominają o odpowiedzialnym zachowaniu na drodze.

Rodzaje odblasków dla dzieci

Dobra widoczność dziecka na drodze to podstawa. Każdego roku w wyniku wypadku komunikacyjnego ginie lub zostaje okaleczonych wielu nieletnich. Każdy odpowiedzialny rodzic powinien zadbać o wyposażenie swojego dziecka w odblaski, dzięki którym będzie ono widoczne dla kierowców. Producent kamizelek odblaskowych proponuje następujące gadżety dla najmłodszych:

  • szelki odblaskowe,
  • naklejki i breloczki,
  • opaski,
  • kamizelki.

Kiedy dziecko jest widoczne już z dużej odległości, kierowca ma czas na wykonanie każdego manewru. Noszenie przez najmłodszych odblasków jest szczególnie ważne w deszczowe i mgliste dni oraz wieczorem. Pieszy, który ma przy sobie umieszczony w widocznym miejscu odblask, jest dostrzegalny dla kierowcy nawet ze 150 metrów. W przypadku braku jakiegokolwiek elementu odbijającego światło pieszego widać z odległości zaledwie 40 m.

Zalety szelek odblaskowych

Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych, rowerzystów i motocyklistów określają przepisy BHP oraz kodeksu drogowego. Dzięki fluorescencyjnym kolorom gadżety te informują kierowców o obecności innych członków ruchu na drodze. Odblaski nie raz uratowały komuś życie. Poruszający się poboczem piesi czy rowerzyści mający odpowiednie oznakowanie są lepiej widoczni. Kierowca, który już z daleka dostrzeże taką osobę, jest w stanie właściwie zareagować, czyli zwolnić lub bezpiecznie ją ominąć. Najlepszą widoczność dzieci na drodze po zmroku zapewniają szelki odblaskowe. Gadżety te mają dosyć dużą powierzchnię odbijającą światło, dzięki czemu są lepiej widoczne niż na przykład opaski. Znajdujące się na klatce piersiowej i plecach dziecka nie mogą zostać niezauważone. Umieszczenie odblasków właśnie w tym miejscu jest wręcz zalecane przez przepisy kodeksu drogowego.

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne, szczególnie jeśli chodzi o dzieci i młodzież. Brak odblasków często prowadzi do tragedii. Kierowca, który zbyt późno zauważy na drodze pieszego, może nie mieć wystarczająco dużo czasu na wyhamowanie i ominięcie go. Gadżety te nie są drogie, a na pewno cenniejsze od nich jest życie i zdrowie dziecka.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...