Jak urządzić miejsce do grillowania na działce?

Grill na działce

Letnie miesiące bez wątpienia sprzyjają licznym spotkaniom w ogrodzie – wśród znajomych i rodziny możemy odpocząć, delektując się pięknymi zachodami słońca i ciepłymi wieczorami. Nieodzownym elementem letniego ogrodu jest grill, na którym przygotujemy pyszne, aromatyczne dania. Jak urządzić funkcjonalne, stabilne i bezpieczne miejsce do grillowania w ogrodzie? Jaki grill warto wybrać?

Znajdź idealne miejsce na grill

Pierwszą, priorytetową kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca na grill. Idealny kącik grillowy powinien znajdować się w ustronnym, kameralnym miejscu. Jeśli dysponujemy przestronnym ogrodem, możemy z powodzeniem zaaranżować na miejsce do grillowania, część ogrodu znajdującą się za domem. Dzięki temu, biesiady na świeżym powietrzu będą mogły odbywać się w kameralnej i swobodnej atmosferze, sprzyjającej relaksowi w otoczeniu natury.

Posadzka w miejscu na grill – co warto wybrać?

Gdy samo miejsce jest już wybrane, warto rozważyć kwestię posadzki, na której rozłożymy meble ogrodowe oraz zorganizujemy grill. Ważne, by posadzka była nie tylko stabilna, ale i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ czynników atmosferycznych. Bez wątpienia, budulcem, który jest w stanie wiele znieść, a do tego wniesie do ogrodu klimat i piękno, jest kamień naturalny, a konkretnie, wykorzystywany między innymi do wykładania posadzek – kamień na ścieżki. Można stworzyć z jego pomocą niepowtarzalną aranżację, która będzie zapierać dech w piersiach, ilekroć wyjdziemy do ogrodu.

Co istotne – kamień na ścieżki jest materiałem, którego z powodzeniem możemy użyć zarówno do wyłożenia posadzki, jak i ścieżki prowadzącej do miejsca spotkań.

Grill kamienny – wysoka jakość na lata

Spora część osób decyduje się na przenośny grill, który po złożeniu można zabrać również na piknik czy nad jezioro. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest grill kamienny lub murowany. Jego stabilna, wytrzymała i bezpieczna konstrukcja daje bez wątpienia większe możliwości kulinarne. Stawiając solidny i trwały grill kamienny, mamy pewność, że posłuży nam długie lata.

Zależnie od naszych możliwości finansowych, przestrzeni, potrzeb oraz upodobań, możemy postawić tradycyjny kamienny grill z wnęką na opał, ale też grillo-wędzarnię, łączącą funkcję grilla i wędzarni. Nieco bardziej zaawansowane konstrukcje pozwalają łączyć dodatkowo również grill z funkcją kominka, z obrotowym rożnem, z piecem do pizzy czy z żeliwną płytą do gotowania.

Jak wyjaśnia specjalista z Kopalni Łupka Szarogłazowego Jenków w województwie dolnośląskim: Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do budowy kamiennego grilla jest łupek szarogłazowy. Kamień ten może z powodzeniem stanowić materiał konstrukcyjny grilla, jednak wykonanie litych murów z jego wykorzystaniem wymaga sporych umiejętności, czasu oraz cierpliwości. Łupek szarogłazowy może pełnić również funkcję wyłącznie dekoracyjno-wykończeniową, będąc jedynie budulcem okładziny ścian oraz murów.

Ze względu na liczne zalety kamienia naturalnego, jego trwałość oraz niebywałą wytrzymałość, nadaje się on z powodzeniem zarówno do budowy fundamentów, jak i całych ścian nośnych grilla. Doskonałym materiałem do tego celu jest kamień murowy płytowy i kamień murowy bloczkowy.

Jeśli zdecydujemy się na użycie kamienia naturalnego jedynie w formie okładziny ścian oraz murów konstrukcji naszego grilla, możemy użyć kamienia elewacyjnego łupanego lub kamienia elewacyjnego jednostronnie ciętego.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...