Jak być dobrym rodzicem?

rodzic z dzieckiem

Wychowywanie dziecka w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Bardzo duży wpływ na nie ma nie tylko rodzic, ale również środowisko, w którym przebywa. Sztuką nie jest począć dziecko i raz na jakiś czas dać mu zabawkę, aby samo się sobą zajęło. Trzeba także umiejętnie pokazywać mu świat poprzez naukę oraz zabawę. Jakie są najważniejsze zasady wychowywania? I co najważniejsze: jak po prostu być dobrym, a nie idealnym rodzicem?

Jak dobrze wychować dziecko?

Bycie rodzicem nie oznacza ulegania wszystkim kaprysom swojej pociechy czy próby zajęcia jej samodzielną zabawą na długie godziny. Bycie rodzicem to posiadanie dużych pokładów cierpliwości, częste wyrzeczenia czy poświęcanie wolnego czasu na edukację oraz zabawę. Najważniejsze to okazywać dzieciom miłość, bo to właśnie ona buduje przywiązanie i poczucie bezpieczeństwa, które w późniejszym życiu będą mieć dla niego duże znaczenie. Nigdy nie należy mówić swojemu dziecku, że się go nie kocha, nawet gdy było niegrzeczne. Trzeba spokojnie, ale stanowczo przekazać mu, co zrobiło źle i czego się od niego oczekuje. Nie należy go także porównywać z innymi dziećmi ani obgadywać.

Ważna zasada wychowywania dzieci to poświęcanie swojej pociesze czasu, a nie pieniędzy. Żadne zabawki nie zastąpią bowiem chwil spędzonych z rodzicami. Wspólne bawienie się, spacery, czytanie książeczek czy wykonywanie pierwszych domowych obowiązków są w okresie dorastania najważniejsze. Dziecko warto słuchać, rozmawiać z nim i tłumaczyć, co jest właściwe, a co nie. Stanowczość jest w tym przypadku bardzo ważna, tak samo jak umiejętne wyznaczanie reguł. Równie ważne jest pozwolenie mu na okazywanie uczuć i emocji szerokiego spektrum, czyli płaczu, krzyku, złości czy smutku.

A może… szkoła dla rodziców?

Bardzo trudno przyswoić wszystkie strategie dobrego wychowania przy pomocy jednego artykułu. Warto pomyśleć o nabyciu takiej wiedzy w praktyce. Zajęcia dla rodziców zapewnią przede wszystkim dostęp do nowoczesnej wiedzy na temat wychowywania dzieci, czyli sposobów funkcjonowania ich psychiki, potrzeb czy emocji. To także praktyczne sposoby na to, jak rozmawiać i co zrobić w konkretnej sytuacji. Takie zajęcia w Szczecinie są prowadzone przez Niepubliczną Poradnię Psychologiczno-Terapeutyczną Carpe Diem. Poradnia oferuje kompleksową obsługę w zakresie psychologii i psychiatrii dzieci oraz młodzieży przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik.

Wychowywanie dzieci nie jest łatwe. To dlatego warto wesprzeć się profesjonalną pomocą psychologiczną. Właśnie w taki sposób ułatwi się im start w dorosłe życie.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...