Wpływ przedszkola na rozwój dziecka

Przedszkolaki

W pewnym momencie opieka nad kilkulatkiem pozostającym w domu staje się problematyczna i kosztowna. A przecież maluch powinien się wszechstronnie rozwijać i mieć pełne spektrum zajęć edukacyjno-ruchowych. Nic dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się nad jak najwcześniejszym posłaniem swojej pociechy do przedszkola. Dlaczego warto podjąć taką decyzję?

Edukacja przedszkolna jest bardzo ważna

Przedszkole odgrywa bardzo istotną rolę w kontekście wszechstronnego rozwoju dziecka. W ten sposób zdobywa ono nowe doświadczenia, uczy się interakcji z rówieśnikami, przyswaja nowe umiejętności. Edukacja domowa też jest ważna, podobnie jak kontakt z rodzicami, ale przedszkole stwarza zdecydowanie więcej możliwości.

W takim miejscu maluch rozwija się społecznie, umysłowo, językowo i ruchowo. Rozwija wyobraźnię i różnego rodzaju kompetencje. Dziecko staje się dzięki temu o wiele bardziej samodzielne i ma okazję do poznawania świata.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Jeśli kilkulatek spędza dzień w domowym zaciszu, to kontakt z rówieśnikami zazwyczaj ogranicza się do pobytu na placu zabaw. Natomiast w przedszkolu dzieci mają ze sobą styczność przez cały dzień. To stwarza wiele okazji do wspólnego podejmowania aktywności, do współpracy, do wyznaczania granic i ich egzekwowania, ale także do uprzejmego proszenia oraz do szczerego przepraszania.

Przebywanie w grupie i w nowym miejscu, takim jak rekomendowane przedszkole Tęczowa Przygoda, to dla malucha także wiele emocji. Przyzwyczajając się do bycia poza domem i z dala od mamy i taty, dziecko rozwija poczucie niezależności. A z tym wiąże się budowanie poczucia bezpieczeństwa w sytuacji także nietypowej.

Dzięki temu, w przyszłości, twoja pociecha będzie dużo łatwiej przystosowywać się do nowych okoliczności. Będzie pewna siebie i samodzielna.

Rozwój umysłowy

Dziecko uczy się poprzez zabawę. W przedszkolach, zwłaszcza tych najbardziej polecanych, organizowane są różnego typu zajęcia rozwojowe, które kształtują wiele niezbędnych umiejętności. Skupiają się na przykład na rozwijaniu zmysłu logicznego, kreatywnego, humanistycznego, językowego.

Rozwój ruchowy

Liczy się nie tylko głowa, ale także całe ciało. Dlatego dziś, gdy większość osób ma siedzący tryb życia, warto wdrażać różnego typu zabawy koncentrujące się na ruchu.

Warto zwracać uwagę na takie przedszkola, które oferują zróżnicowane zajęcia ruchowe, w tym zajęcia taneczne dla dzieci. Stopniowe doskonalenie koordynacji ruchowej jest bardzo istotne dla ogólnego rozwoju malucha.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...