Na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna?           

Kurs pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc przedmedyczna to kilka czynności, które powinna przeprowadzić osoba będąca świadkiem lub uczestnikiem wypadku, osobie poszkodowanej. Pierwsze kilka minut od wystąpienia zdarzenia jest kluczowe dla utrzymania poszkodowanego przy życiu, dlatego też podjęcie natychmiastowego i właściwego postępowania okazuje się nieuniknione. Jak udzielić pierwszą pomoc przedmedyczną i w jaki sposób możesz się tego nauczyć? Wyjaśniamy.

Jak wygląda pierwsza pomoc przedmedyczna?

Przed udzieleniem pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, niezbędna jest ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Po upewnieniu się, że środowisko nie stwarza dla nas żadnego niebezpieczeństwa, możemy przystąpić do działania. Przede wszystkim trzeba sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej, najlepiej za pośrednictwem kontaktu słownego lub dotyku ramienia.

W przypadku braku reakcji kolejnym etapem pierwszej pomocy przedmedycznej jest odchylenie głowy poszkodowanego do tyłu celem udrożnienia dróg oddechowych. Następnie należy ocenić jego oddech, poprzez obserwację klatki piersiowej, nasłuchiwanie dźwięków z dróg oddechowych oraz wyczucie wydychanego powietrza przez minimum 10 sekund. Gdy oddech nie zostanie zaobserwowany, konieczne jest wezwanie służb ratunkowych oraz rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO).

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa krok po kroku

U osoby dorosłej RKO rozpoczyna się od 30 uciśnięć klatki piersiowej splecionymi dłońmi. Po wykonaniu uciśnięć trzeba przystąpić do 2 oddechów ratowniczych. RKO powinna być powtarzana do przyjazdu służb ratowniczych, uzyskania oddechu przez poszkodowanego lub do momentu, kiedy osoba udzielająca pomocy nie będzie miała siły.

Natomiast resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dziecka musi być poprzedzona 5 wdechami ratowniczymi przez nos i usta, po których wykonywane jest 15 uciśnięć oraz 2 wdechy ratownicze.

Dlaczego warto odbyć kurs pierwszej pomocy?

Zdarza się, że będąc świadkiem wypadku, wiele osób jest sparaliżowanych. W związku z tym część z nich, z obawy przed pogorszeniem sytuacji, nie decyduje się na RKO. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ szybkie i umiejętne udzielenie pomocy po wypadku może znacząco zwiększyć szansę poszkodowanego na przeżycie.

Z tego powodu każda osoba, zarówno dorośli, jak też uczniowie oraz opiekunowie w szkołach, żłobkach czy też przedszkolach powinni wziąć udział w profesjonalnym kursie pierwszej pomocy realizowanym m.in. przez BHP Inka w Katowicach. Kursanci podczas zajęć zdobywają wiedzę teoretyczną oraz mają możliwość przećwiczenia postępowania, dzięki czemu będą wiedzieli, jak przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...