Co to jest FAS – alkoholowy zespół płodowy?

Alkoholowy zespół płodowy

Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży może wywołać nieodwracalne zmiany w rozwoju dziecka. Zmiany te wpływają na jego wygląd, zdrowie fizyczne, a także funkcje poznawcze. Nie ma limitu, który określałby bezpieczną dawkę alkoholu, jaki kobieta może przyjąć w ciąży bez konsekwencji dla płodu. Każda ilość może spowodować ogromne szkody, nazywane alkoholowym zespołem płodowym – FAS. Co to jest FAS i jakie daje objawy? 

Co to jest FAS?

FAS (z ang. fetal alcohol syndrome) to zespół zaburzeń, do których dochodzi w okresie prenatalnym w wyniku działania alkoholu na płód. FAS, inaczej alkoholowy zespół płodowy jest nieuleczalny. Jedynym sposobem, żeby mu zapobiec, jest pełna abstynencja kobiety w ciąży.

Osoby uzależnione potrzebują zwykle pomocy z zewnątrz w zerwaniu z nałogiem. Na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego udziela jej na przykład prywatny ośrodek leczenia uzależnień Detoks500.

Pełnoobjawowy FAS obejmuje trzy kategorie upośledzeń:

  • anomalie w budowie twarzy – charakterystyczne są tu opadające powieki i szeroko rozstawione oczy o małych szparach powiekowych, krótki, zadarty nos, wąska górna warga bez czerwieni wargowej, mała żuchwa, nisko osadzone uszy oraz krótka szyja,
  • spowolnienie wzrostu fizycznego zarówno w okresie prenatalnym, jak i po urodzeniu,
  • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego objawiające się między innymi przez: problemy z utrzymaniem równowagi, z poruszaniem się, koordynacją wzrokowo-ruchową, zaburzenia w odbiorze bodźców, problem z przyswajaniem wiedzy, tworzeniem skojarzeń i pamięcią, trudności w rozumieniu pojęć abstrakcyjnych.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Świadomość, że wypijany przez matkę alkohol może poważnie zaszkodzić jej dziecku, nie zawsze jest wystarczającym bodźcem, by wyszła z nałogu. Zwykle potrzebna jest fachowa pomoc dla uzależnionych obejmująca detoks organizmu i terapię.

Bardzo ważne jest, by korzystać z pomocy nie tylko przyjaciół, ale też medyków i psychoterapeuty. Specjaliści potrafią odpowiednio reagować nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Niektóre ośrodki działają przez 24 godziny 7 dni w tygodniu. Dzięki temu, w każdej chwili można skorzystać z ich wsparcia. FAS to jedna z najcięższych form wad wrodzonych. Całkowicie przekreśla szanse dziecka na normalne życie i czyni je na całe życie zależnym od innych. W związku z tym znacząco wpływa też na życie matki. Dlatego skorzystanie z fachowej pomocy w zerwaniu z nałogiem jest niezbędne w przypadku kobiet w ciąży. Tutaj silna wola zwykle nie wystarczy, a konsekwencji chwil słabości nie da się cofnąć.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...