Uprawa sadzonek miłorzębu japońskiego

Miłorząb japoński

Oczywiście nie zamierzamy tutaj zanudzać naszych czytelników nadmiernie szczegółowymi wykładami, bo dużo lepsze opracowania dotyczące rzeczonego tematu można zapewne znaleźć w fachowych pismach i naukowych opracowaniach. Podamy jednak parę najistotniejszych informacji o uprawie sadzonek miłorzębu japońskiego niejako przy okazji, a głównym celem naszego artykułu jest przekonanie do tej pięknej i pożytecznej rośliny jeszcze nieprzekonanych.

Miłorząb japoński,  czy chiński, a może dwudzielny lub dwuklapkowy?

Wyjaśniamy natychmiast. Wszystkie wyżej wymienione nazwy są powszechnie używane, niemniej drzewo to jest gatunkiem endemicznym występującym kiedyś w warunkach naturalnych wyłącznie w południowo-wschodnich rejonach Chin. Rozpowszechnione przez buddyjskich mnichów zawędrowało do Japonii, a później opuściło Azję i dotarło także na inne kontynenty jako roślina owocowa, lecznicza i ozdobna. Drzewo może dożyć nawet 4000 lat, osiągając 40 m wysokości. Nazwy „dwudzielny” lub „dwuklapowy” mają związek z kształtem i ułożeniem liści. Miłorząb japoński jest bardzo odporny na mrozy, zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza, dlatego też chętnie obsadza się nim ulice. W naszym kraju spotyka się go zazwyczaj w parkach oraz ogrodach równie często, jak i inne drzewa oraz krzewy ozdobne, a więc np. klon zielony, czerwony, żółty lub palmowy, wiąz, grab, catalpa, brzoza, berberys, bukszpan, cyprysik, jałowiec i inne. Szukając materiału na temat miłorzębu, zajrzeliśmy na internetową stronę Szkółki Drzewek Waleczek ze śląska oraz skontaktowaliśmy się z pracownikami rzeczonej firmy.

Rozmnażanie i uprawa miłorzębu japońskiego

Stosujemy dwie podstawowe metody rozmnażania miłorzębu: generatywną i wegetatywną. Ta pierwsza to oczywiście hodowla rośliny z nasion. W naszych warunkach klimatycznych w celu skutecznego rozmnożenia  miłorzębu  japońskiego należy jego nasiona zebrać w czasie od końca października do początków grudnia. Po 15-18 miesiącach stratyfikacji w temperaturze 4°C  można nasiona wysiewać w inspekcie lub szklarni. Trzeba jednak powiedzieć, że zbierane w Polsce nasiona miłorzębu dwuklapkowego ze względu na klimat słabo kiełkują, więc lepiej wysiewać te, które są importowane z cieplejszych rejonów świata. Natomiast metoda wegetatywna polega na szczepieniu rośliny w szklarni w zimie lub na ukorzenianiu w czerwcu pozyskanych z drzewa młodych pędów. Zgodnie z zapowiedzią z początkowych zdań tego artykułu, niniejszy opis uprawy sadzonek miłorzębu japońskiego jest dosyć pobieżny, lecz chyba wystarczający do tego, by przekonać czytających ten tekst, że owo drzewo można, a także warto również  w naszym kraju hodować.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...