Czy każda miseczka plastikowa nadaje się do kontaktu z żywnością?

Plastikowe miseczki

Plastikowe miseczki służą nie tylko do przechowywania drobnych elementów, tj. śrubki, nakrętki czy guziki. Można je wykorzystać także w gospodarstwach domowych oraz gastronomii. Doskonale sprawdzą się w codziennym gotowaniu do podawana przekąsek, sosów, sałatek czy owoców. Miseczki z tworzyw sztucznych często wykorzystywane są także w laboratoriach. Dowiedz się, jakie atesty musi spełnić miseczka, aby nadawała się do kontaktu z żywnością!

Czym wyróżniają się miseczki przeznaczone do kontaktu z żywnością?

Tworzywa sztuczne, z których produkowane są miseczki, powinny być bezpieczne dla zdrowia oraz przebadane pod kątem kontaktu z żywnością. W miseczkach z wysokogatunkowych tworzyw możesz przechowywać, przygotowywać oraz podawać rozmaite potrawy i przekąski. Nie wpływają one na skład i nie zmieniają walorów smakowych przechowywanej w nich żywności. Wyróżniają się odpornością na uszkodzenia, pęknięcia oraz działanie zbyt wysokich lub ujemnych temperatur, co oznacza, że możesz w nich podawać nie tylko gorące posiłki, ale także wykorzystywać w urządzeniach chłodniczych. Miseczki plastikowe produkowane z wysokiej jakości tworzywa przeznaczonego do kontaktu z żywnością powodują, że rozszerza się spektrum ich zastosowań w gospodarstwach domowych oraz gastronomii.

Jakie atesty muszą mieć miseczki plastikowe?

Aby miseczki plastikowe były bezpieczne dla żywności i leków oraz nadawały się do ich przechowywania, muszą mieć odpowiednie atesty. Oznacza to, że surowiec, z którego są produkowane, musi mieć certyfikat uznawany za bezpieczny dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska. Tworzywa wykorzystywane do produkowania opakowań plastikowych podlegają surowym przepisom. Aby można było je wykorzystać do produkcji miseczek plastikowych dla gastronomii powinny posiadać atest FDA wydawany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Certyfikat ten potwierdza, że surowiec nie wchodzi w reakcję chemiczną z żywnością, przez co jest bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Z kolei rozporządzenie unijne z 27 października 2004 roku mówi, że wszystkie surowce służące do przechowywania lub podawania żywności muszą spełniać wymogi deklaracji zgodności dla tworzyw sztucznych.

Jak zauważa przedstawiciel firmy Rodło z Bytomia, która jest producentem wyrobów z tworzyw sztucznych: surowce, z których tworzymy nasze miseczki, pojemniki i inne opakowania plastikowe, posiadają oba atesty, czyli deklarację zgodności oraz atest FDA.

Warto wiedzieć, że nie każda miseczka plastikowa nadaje się do kontaktu żywnością, dlatego przed jej zakupem koniecznie sprawdź, czy ma wymagane certyfikaty. Aby pojemnik plastikowy był bezpieczny dla zdrowia, nie może uwalniać niebezpiecznych substancji, modyfikować składu żywności, a także zmieniać smaku i zapachu produktu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...