Co oznacza brak apetytu u psa i jak go leczyć?

Chory pies

Każda utrata apetytu u czworonoga powinna być dla opiekuna sygnałem alarmowym. Takie zachowanie często może (choć nie musi) świadczyć o jakimś schorzeniu. Jest to ewidentne zwłaszcza w przypadku tych psów, które na co dzień mają wręcz niepohamowany apetyt. Jak radzić sobie z takim symptomem i co on oznacza? Jakie są potencjalne przyczyny zaniku ochoty na pożywienie?

Przyczyny naturalne lub psychogenne  

Niekiedy brak apetytu nie jest spowodowany czynnikami stricte
chorobotwórczymi. Może wiązać się na przykład ze stresem, wcześniejszym przekarmieniem albo upałem. W tym ostatnim przypadku pies będzie więcej pił niż jadł. U suczek przyczyna braku apetytu może być spowodowana cieczką. Ten stan zazwyczaj zmniejsza pobieranie pokarmu u zwierzęcia. Podobnie jest przy ropomaciczu.

Na pierwszy rzut oka trudno określić, czy brak łaknienia jest
spowodowany czymś niezwiązanym z chorobą. W razie wątpliwości wskazana jest konsultacja z weterynarzem, na przykład z lecznicy zwierząt i pogotowia weterynaryjnego 24h Jarosława Matuszewskiego.

Pamiętaj również, że jeśli niepokojące objawy utrzymują się przez dłuższy czas, to nie można wykluczyć poważnych schorzeń.

Choroby układu pokarmowego

Brak pobierania pokarmu często łączy się z chorobami w obrębie jamy brzusznej. Do schorzeń tego typu mogą się zaliczać:

  • niedrożność żołądka,
  • niedrożność jelit,
  • zapalenie wątroby,
  • zapalenie trzustki.

Z reguły towarzyszą im także inne symptomy, takie jak nudności, wymioty i biegunki lub zaparcia.

Odczuwanie bólu

Zwierzę może też zwyczajnie odczuwać ból. Brak łaknienia w takim przypadku jest efektem zahamowania stymulacji ośrodka łaknienia na drodze neuronalnej. Mówiąc prościej, sygnały nerwowe blokują ośrodek głodu.

Jeśli na przykład pies cierpi na bóle stawowo-mięśniowe, to podawanie środków przeciwbólowych może przywrócić chęć przyjmowania pokarmów.

Choroby ogólne narządów wewnętrznych

Za brak łaknienia mogą być niestety odpowiedzialne także różnego typu schorzenia narządów wewnętrznych, takie jak nowotwory. Niekiedy symptom ten świadczyć może także o przewlekłym zapaleniu trzustki czy o idiopatycznym zapaleniu jelit (IBD).

W wielu przypadkach diagnostyka może doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia zabiegu z zakresu chirurgii weterynaryjnej.

Nawet zmniejszony, a nie całkiem zanikający apetyt, powinien być dla opiekuna zastanawiający. Często to właśnie szybka reakcja może ocalić życie i zdrowie zwierzęcia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...