Gastroskopia jako jedna z metod diagnostyki nowotworowej

Gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem niezwykle skutecznym w przypadku diagnostyki chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym nowotworów. Samo badanie nie jest zbyt przyjemne, dlatego często pacjenci się go obawiają. Jednak co należy podkreślić, badanie nie boli, ponieważ jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. A choroby nowotworowe łatwiej wyleczyć wówczas, kiedy zostaną zdiagnozowane na wczesnym etapie rozwoju.

Co powinniśmy wiedzieć o badaniu gastroskopowym?

Badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego, czyli gastroskopia, pozwala na dokładne zbadanie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Endoskop, czyli cienki i giętki przewód zakończony kamerą oraz źródłem światła, wprowadza się do wnętrza przewodu pokarmowego przez gardło. Wcześniej jednak znieczula się je aerozolem, dzięki czemu odruch wymiotny jest łagodniejszy. Jeśli jest taka potrzeba, podaje się pacjentowi dożylnie leki uspokajające.

Badanie może być nieprzyjemne, jednak nie jest bolesne. Trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od rozpoznania oraz konieczności pobrania wycinka do badań histopatologicznych. Warto pamiętać, że na gastroskopię należy przyjść na czczo – nie należy jeść  co najmniej 6 godzin przed badaniem. Tylko wówczas lekarz będzie mógł prawidłowo ocenić stan błony śluzowej oraz soków żołądkowych. A ze względu na znieczulone gardło, powinniśmy powstrzymać się od picia i jedzenia przez ok. 1-2 godziny po badaniu.

Znaczenie gastroskopii w diagnostyce – nowotworowej i nie tylko

Badanie gastroskopowe powinno być wykonywane regularnie u osób, które ukończyły 45 lat. Jednak na badanie powinien zgłosić się każdy, kto zauważy u siebie niepokojące objawy: zgagę, problemy z przełykaniem, bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty lub odbijanie. Zaniepokoić powinna również nagła utrata masy ciała, brak apetytu lub niedokrwistość oraz objawy świadczące o krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego (krwiste stolce, krwawe wymioty lub krew utajona w kale). Gastroskopię wykonamy m.in. w pracowni endoskopii Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich.

Powyższe objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o chorobie nowotworowej – mogą być spowodowane innymi dolegliwościami układu pokarmowego. Jednak wyłącznie gastroskopia oraz pobrany do badań histopatologicznych wycinek może potwierdzić lub wykluczyć chorobę nowotworową, dlatego gastroskopii nie należy się obawiać. Kilka minut dyskomfortu może pomóc w diagnozie, a tym samym rozpoczęciu leczenia na wczesnym etapie rozwoju choroby, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...