Jakie kominki do domków letniskowych sprawdzą się najlepiej?

Kominek w domku letniskowym

O własnym domku letniskowym marzy wiele osób. Kiedy jednak to pragnienie się spełni, wówczas nierzadko pojawia się pytanie o to, jak odpowiednio urządzić swoje letnie lokum. Sen z powiek właścicielom dacz spędza przede wszystkim kwestia wyboru właściwego kominka, przy którym można się wspólnie relaksować po dniu pełnym wrażeń. Dowiedz się, czym najlepiej kierować się przy zakupie kominka do domu letniskowego.

Czy warto instalować kominek w domku letniskowym?

Teoretycznie dacze nadają się do użytkowania głównie w okresie letnim, czyli poza sezonem grzewczym. Często zdarza się jednak, że ich właściciele decydują się na spędzenie tam świąt Bożego Narodzenia czy zimowych ferii. W takim przypadku zainstalowanie kominka w domku letniskowym nie jest już luksusem, ale koniecznością. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni kominek z powodzeniem zastępuje bardziej rozbudowane instalacje grzewcze, które w tym przypadku byłyby niezbyt funkcjonalne. Warto też mieć świadomość, że jest to ciekawy element aranżacji wnętrza daczy. Nawet jeśli w lecie z uwagi na wysoką temperaturę powietrza nie jest zbyt często używany, nadaje on wystrojowi domku niepowtarzalnego charakteru.

Kryteria doboru najlepszego kominka do zainstalowania w daczy

Przy zakupie kominka do domku letniskowego trzeba zwrócić uwagę na szereg czynników. Liczą się przede wszystkim względy praktyczne, takie jak rodzaj pieca (np. gazowy, elektryczny, z płaszczem wodnym), wielkość powierzchni pomieszczenia czy też usytuowanie kanałów wentylacyjnych. Kominki muszą być w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dlatego też do tradycyjnych palenisk należy dobrać właściwy komin o wysokości dostosowanej do danego urządzenia grzewczego i jego parametrów. Warto przy tym pamiętać o tym, że minimalny przekrój takiego komina powinien wynosić 15 cm.

Nie bez znaczenia są też oczywiście kwestie estetyczne oraz dobór modelu do stylu aranżacji wnętrza. I tak na przykład tradycyjne piece kaflowe świetnie nadają się do zainstalowania w klasycznie urządzonych wnętrzach. Przy nowocześniejszych aranżacjach natomiast lepiej sprawdzą się modele metalowe bądź żeliwne.

Systemy DGP i „kozy”

Na ogół wskazuje się, że w domkach letniskowych najlepiej sprawdzają się wolnostojące piece, tzw. kozy kupione w renomowanym sklepie, takim jak Tanie Kominy.pl Mirosław Hańczaryk. Warto zdecydować się na modele zamknięte z wkładem kominkowym, w przypadku których nie ma możliwości rozprzestrzenienia się ognia poza palenisko. Natomiast system DGP umożliwia ogrzanie innych pomieszczeń w domku.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...