Zasady prawidłowego żywienia psa

Karmienie psa

Karmienie na żądanie, przekarmianie, dzielenie się własnym jedzeniem – to 3 błędy bardzo często popełniane przez właścicieli psów. Chociaż wszystkim tym działaniom zwykle przyświecają dobre intencje, ich skutki mogą być opłakane. Układ pokarmowy psów znacznie różni się od ludzkiego, o czym trzeba pamiętać, żeby nie szkodzić naszym pupilom. Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa?

Zadbaj o zbilansowaną dietę psa

Jeśli zależy ci na dobrym zdrowiu i długim życiu swojego pupila, nie karm go tym, co sam jesz. Ludzkie jedzenie nie pokryje zapotrzebowania psa na składniki odżywcze (nasze potrzeby się różnią), może mu nawet zaszkodzić. Absolutnie nie częstuj psa czekoladą, słodyczami, rodzynkami, winogronami ani cebulą – są śmiertelnie niebezpieczne! Psu nie służy też czosnek, popularne przyprawy ani kocia karma.

Najprostszym sposobem na zaspokojenie potrzeb psa jest wybór dobrej jakości gotowej karmy. Na rynku dostępne są suche i mokre karmy dla psów o różnym poziomie aktywności w każdym wieku. W dobrych sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych znajdziesz też karmy dla psów zmagających się z różnymi przypadłościami. Informacje dotyczące dawkowania karmy w zależności od wielkości i wieku psa powinny być umieszczone na opakowaniu. W Przychodni Weterynaryjnej św. Franciszka otrzymasz cenne wskazówki odnośnie do wyboru najlepszej karmy dla swojego pupila.

Zapewnij psu… rutynę

Chociaż nam jedzenie tego samego posiłku codziennie wydaje się nudne, dla pieska jest jak najbardziej wskazane. Zmiana karmy może doprowadzić do problemów żołądkowych i biegunek dlatego, jeśli jest konieczna, trzeba przeprowadzić ją stopniowo. Najlepiej stosować jedną, sprawdzoną karmę tak długo, jak będzie służyła psu. Jego potrzeby mogą się zmienić z czasem (psi seniorzy potrzebują lżejszego jedzenia) i w razie pojawienia się chorób; wtedy wprowadzaj zmiany.

Karm swojego psa regularnie, codziennie w tych samych porach i w tym samym miejscu. Taka rutyna ułatwi ci planowanie spacerków. Podawanie jedzenia w różnych porach i ilościach lub zapewnienie psu stałego dostępu do pożywienia sprawia, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy będzie musiał się załatwić. Wyjątek stanowią karmiące suczki, które potrzebują więcej energii – powinny mieć możliwość jedzenia wtedy, kiedy chcą.

Tym, czego pies zawsze musi mieć pod dostatkiem, jest czysta, świeża woda. Miska z wodą musi być zawsze napełniona. W czasie letnich upałów woda może się psuć, więc staraj się ją często wymieniać; pamiętaj też, by zapewnić pupilowi picie podczas spacerków.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...