Jak wygląda typowy dzień dziecka w żłobku?

Żłobek

Oddanie dziecka do żłobka prawie zawsze wiąże się z silnymi emocjami zarówno ze strony rodziców, jak i samego malucha. Zazwyczaj jednak strach i obawy mijają, a dziecko nabywa nowych doświadczeń, które doskonale stymulują jego rozwój. Pobyt w takiej placówce to inwestycja w jego rozwój, albowiem rozkład zajęć w tym miejscu jest nieco odmienny niż w rodzinnym domu. Co robi małe dziecko podczas pobytu w żłobku?

Jak wygląda plan dnia w typowym żłobku?

Maluchy w żłobku mają zapewnioną fachową opiekę pedagogiczną, smaczne posiłki, rozrywkę i naukę, która na tym etapie niewiele się różni od zabawy. Jest to wiele rodzajów aktywności dostosowanych do wieku dziecka, dzięki temu wszechstronnie się rozwija. W żłobku maluch przyzwyczajany jest do określonego rytmu dnia, który będzie mu towarzyszył przez całe życie. Jest to podział na naukę, posiłki i relaks.

Rano w palcówkach takich, jak Akademia Malucha, trwa kilkugodzinne schodzenie się dzieci, bo rodzice przyprowadzają swoje pociechy o różnej porze. Te, które już przybyły, bawią się pod czujnym okiem opiekunek. Gdy już wszystkie dzieci są obecne, zazwyczaj zaczynają się czynności higieniczne i pożywne śniadanie, które nie ma sztywno ustalonych ram godzinowych, bo każdy je we własnym tempie. Po śniadaniu przewidziany jest czas na nocnikowanie, a później prowadzone są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Rodzaj zajęć uzależniony jest od profilu żłobka i jego indywidualnego programu. Jednak za każdym razem jest tak ułożony, aby poszczególne zajęcia przeplatały się z posiłkami czy nauką higieny. Dzięki temu dziecko nie zdąży się znudzić. Po południu przewidziany jest czas na drzemkę lub spacer, w zależności od chęci. Zajęcia i zabawy mogą się również odbywać na wolnym powietrzu, w przystosowanym dla dzieci ogródku. Zabawy trwają do godzin popołudniowych, kiedy rodzice i opiekunowie odbierają dzieci.

Na co najczęściej zwracają uwagę rodzice przy wyborze żłobka dla dziecka?

Program zajęć w żłobku to aspekt, na który rodzice dzieci zwracają największą uwagę. Dobrze dobrany plan świadczy o profesjonalnym podejściu kadry do tematu wychowania najmłodszych dzieci. Rodzice i opiekunowie ponadto biorą pod uwagę dobre opinie na temat danej placówki oraz warunki lokalowe, w których ma przebywać ich dziecko. Na równym poziomie cenią sobie dobrą komunikację z pedagogami w przedszkolu, bo pozytywna współpraca tej placówki z domem jest na ogół warunkiem sukcesu wychowawczego.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...