Czy Polak wyjeżdżający do Anglii musi mieć ze sobą paszport?

Paszport

Skutkiem Brexitu, czyli opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, są istotne zmiany w prawie dotyczącym podróży do Anglii. Nowe wymogi obejmują nie tylko osoby, które wyjeżdżają do Anglii w celach zarobkowych, lecz także turystów. Podczas wjazdu na teren UK konieczne jest więc posiadanie niezbędnych dokumentów, które umożliwią bezproblemowe przekroczenie granicy. Czy wśród nich znajduje się paszport? Odpowiadamy w artykule!

Jakie dokumenty są niezbędne podczas wyjazdu do Anglii?

Zanim zaczęły obowiązywać aktualne przepisy będące skutkiem Brexitu, do Anglii można było wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego. Niestety, nowe wymogi wyraźnie określają, że jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy angielskiej jest paszport. Ponadto jeśli podróż odbywa się samochodem, konieczne będzie także wyrobienie zielonej karty, która jest dowodem posiadania ubezpieczenia OC. W niektórych przypadkach obowiązkowa jest także wiza – jak mówi nam pracownik firmy TransOch, świadczącej usługi transportowe Polska – Anglia:

Wizy nie muszą posiadać osoby, które podróżują do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych i służbowych pod warunkiem, że czas trwania ich pobytu nie przekroczy 6 miesięcy. W przypadku wyjazdów na okres dłuższy niż pół roku, a także tych podejmowanych w celach naukowych lub zawodowych, dokument jest wymagany.

Co można zabrać ze sobą do Anglii?

Warto podkreślić, że zmianom uległy także normy i wytyczne, które określają, jakie towary można zabrać ze sobą do Anglii. Największe różnice dotyczą wyrobów akcyzowych, takich jak alkohol i papierosy. Zgodnie z prawem, osoba podróżująca do Wielkiej Brytanii może zabrać ze sobą 42 litry piwa, 18 litrów niemusującego wina, 4 litry wódki lub innych napojów, w których zawartość alkoholu przekracza 22%, bądź 9 litrów trunków poniżej 22%. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku transportu wyrobów tytoniowych, gdzie limity określane są na 200 sztuk papierosów, 100 cygaretek, 50 cygar lub 250 gram tytoniu. Limitów nie można połączyć, jednak można je podzielić, zabierając np. 100 papierosów i 25 cygar.

Podczas transportu zwierząt do Anglii konieczne jest posiadanie paszportu, w którym znajdą się informacje o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie oraz o odrobaczaniu. Ponadto pupil musi zostać poddany zaczipowaniu. Przewożąc rzeczy osobiste lub gotówkę o wartości większej niż 10 000 euro, należy złożyć deklarację dostępną na stronie rządowej Wielkiej Brytanii.

Należy podkreślić, że osoby ubezpieczone w Polsce mogą korzystać z leczenia w Anglii na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W obecnej sytuacji warto jednak wykupić dodatkową polisę, gdyż EKUZ nie obejmuje wszystkich usług medycznych, w tym nagłego transportu powrotnego do kraju.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...