Pierwszy dzień w przedszkolu. Jak przygotować dziecko?

Oprowadzanie dziecka do przedszkola

Adaptacja dziecka w przedszkolu jest zależna od nastawienia, temperamentu i wcześniejszych doświadczeń malucha. Odprowadzając dziecko pierwszy raz do placówki, trzeba być opanowanym i stanowczym, a czas pożegnania skrócić niemal do minimum. Co ważne, z malcem warto porozmawiać wcześniej na temat podjętej decyzji o zapisaniu go do przedszkola.

Jak zostawić dziecko pierwszego dnia w przedszkolu?

Przez kilka pierwszych dni warto malcowi pozwolić na zabranie ulubionego pluszaka do przedszkola. To znacznie usprawni adaptację, a w trudniejszych momentach uspokoi dziecko lub ułatwi zaśnięcie podczas popołudniowej drzemki. W miarę możliwości czasowych warto malucha przyzwyczajać etapami. Opiekunowie z warszawskiego przedszkola niepublicznego Raz Dwa Trzy – My podpowiadają, że adaptacja jest procesem indywidualnym, a czas potrzebny do przyzwyczajenia dziecka do placówki jest dla każdego malca inny. Pobyt w placówce warto zatem wydłużać stopniowo. Pierwszy dzień w przedszkolu to ogromne przeżycie dla każdego dziecka, dlatego najlepiej odebrać go po obiedzie i zaplanować wspólne popołudnie.

Adaptacja w przedszkolu może być łatwiejsza, jeśli przy placówce działa klubik dla malucha. W warsztatach organizowanych najczęściej w trybie godzinowym rodzic może uczestniczyć wraz z dzieckiem. Niektóre przedszkola pozwalają, aby rodzic został na część dnia ze swoją pociechą, aby malec mógł swobodnie poznać opiekunki i inne dzieci. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w trudnych chwilach adaptacji to podstawa.

Pierwsze rozstanie z dzieckiem. Jak się zachować?

Pierwszy dzień przedszkola oznacza często także pierwszą dłuższą rozłąkę z rodzicem. O tej trudnej i nowej dla dziecka sytuacji warto wcześniej porozmawiać. Dobrze jest opowiedzieć dziecku o zasadach panujących w przedszkolu, a także o zabawkach i atrakcjach, które na nie tam czekają. Co więcej, malcowi trzeba także wytłumaczyć powody decyzji o posłaniu do placówki i pokazać zalety z możliwości uczestnictwa w zajęciach przedszkolnych. Jeśli malec będzie w jednej grupie ze znanym już dzieckiem z sąsiedztwa, warto o tym opowiedzieć.

Żegnając się z dzieckiem, lepiej trzymać nerwy w ryzach. Często bowiem okazuje się, że spokojne dziecko, gotowe do rozpoczęcia przedszkola, wpada w rozpacz pod wpływem emocji rodzica. Niepokój dorosłego zawsze udziela się dziecku i powoduje w nim poczucie zagrożenia. Uśmiech i opanowanie dorosłego podczas rozłąki mogą znacznie ułatwić pierwszy dzień w placówce.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...