Czy implanty stomatologiczne wymagają specjalnej higieny?

Płyn do płukania jamy ustnej

Implantologia jest dziedziną, która zajmuje się odtwarzaniem brakujących korzeni w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się naturalny ząb. W ramach tej nauki tworzy się specjalne implanty zębowe w postaci śruby, którą montuje się w kości żuchwy albo szczęki. Najczęściej wykonuje się je z tytanu, który ma właściwości bakteriostatyczne i nie wywołuje alergii, poza tym ludzki organizm dobrze go przyjmuje. Czy takie implanty wymagają specjalnej higieny?

Implanty stomatologiczne – ich najważniejsze zalety

Implanty stomatologiczne niosą ze sobą naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim nie grozi im atak próchnicy czy zapalenie miazgi zębowej. W ich obrębie nie powstają szkodliwe bakterie, co ma np. bardzo często miejsce w przypadku naturalnego uzębienia. Implanty stomatologiczne nie ulegają demineralizacji. Są także odporne na różne temperatury – spokojnie można spożywać zimne czy ciepłe potrawy, które nie wywołają nadwrażliwości. Takie uzębienie nie ulega chorobom, a przede wszystkim nie boli.

Jak dbać o implanty stomatologiczne?

Sztuczny ząb, tak samo jak naturalne zęby, wymaga stosowania odpowiedniej higieny. Mogłoby się wydawać, że ze względu na tak liczne zalety nie trzeba zbyt wiele robić, aby pielęgnować implanty, prawda jest jednak zupełnie inna. O sztuczne uzębienie należy dbać nawet w większym stopniu, ponieważ tuż po zabiegu mogą pojawić się różne komplikacje, nad którymi warto mieć kontrolę. Poza tym jeżeli nie będzie się dbało o implanty stomatologiczne, można bardzo szybko doprowadzić do ich zużycia, a nawet utraty.

Implant zrasta się z kością w okresie do 6 miesięcy, to właśnie w tym czasie należy dbać o niego z należytą uwagą. Po zabiegu nie można jeść ani pić, przynajmniej do momentu, w którym nie ustąpi znieczulenie. Konieczne jest także stosowanie okładów z lodu. Ważne będzie używanie płukanek antybakteryjnych, a także przepłukiwanie jamy ustnej po każdym spożytym posiłku. Zęby należy myć szczoteczką o miękkim włosiu, starając się unikać miejsca, w którym znajduje się implant. Warto posłuchać także zaleceń stomatologa. W Łomiankach implantologię wykorzystuje Ortodentis, czyli nowoczesne centrum stomatologiczne, które używa nowoczesnego sprzętu stomatologicznego i radiologicznego. Firma posiada także wykwalifikowany zespół składający się z doświadczonych stomatologów.

Posiadanie implantów stomatologicznych ma bardzo dużo zalet, należy jednak pamiętać, że wymagają one bardzo dużej dbałości. O szczegóły warto dopytać specjalistów.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...