Zasady konserwacji paneli fotowoltaicznych

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne nie wymagają przeprowadzania skomplikowanych czynności konserwacyjnych – utrzymanie ich w dobrym stanie jest wbrew pozorom stosunkowo proste. Prawidłowo zamontowane panele powinny pracować bezawaryjnie wiele lat. Duże znaczenie dla sprawności instalacji ma jednak regularne oczyszczanie każdego modułu, co z reguły wystarczy robić raz lub dwa razy w roku.

Czy panele fotowoltaiczne można oczyszczać samodzielnie?

W przypadku przydomowych mikroinstalacji możliwe jest samodzielne dbanie o dobry stan paneli fotowoltaicznych. Najważniejszą zasadą związaną z konserwacją paneli fotowoltaicznych jest konieczność ostrożnego obchodzenia się z modułami. Może bowiem dojść do uszkodzeń w strukturze ogniw, które nie będą widoczne na pierwszy rzut oka. Z tego powodu należy pamiętać, aby nigdy nie chodzić po panelach ani nie opierać się o nie. Przed przystąpieniem do mycia, trzeba odczekać, aż panele przestygną. Oczywiście należy mieć na uwadze bezpieczeństwo, szczególnie wtedy, gdy instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu domu – zdecydowanie łatwiej oczyszczać panele zamontowane na elewacji budynku lub gruncie. Panele, które są przymocowane do dachu, można umyć, korzystając z drabiny i szczotki z długą rączką. Szczoteczka do mycia powinna mieć miękkie włosie. Wygodnym sposobem na umycie paneli może wydawać się myjka ciśnieniowa, jednak może ona spowodować uszkodzenie ogniw!

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne można czyścić za pomocą specjalistycznej chemii, która nie tylko usuwa zabrudzenia, ale też zabezpiecza delikatną powierzchnię modułów przed szybkim osiadaniem zanieczyszczeń. Środki do mycia należy zawsze dobierać do rodzaju paneli, jakie posiadamy. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć informacji u ich producenta lub omówić temat konserwacji paneli z firmą, która zaprojektowała i zamontowała daną instalację. Specjaliści z firm takich jak Pure Energy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania, wskazując najlepszy sposób konserwacji paneli. Woda demineralizowana zapewni czyszczenie bez smug oraz efekt antystatyczny. Oczyszczanie paneli powinno polegać na delikatnym przesuwaniu szczotki – to chemia wykona większość pracy, dlatego nie ma potrzeby mocnego tarcia. Za pomocą szczotki można ostrożnie usunąć zalegające liście i inne zanieczyszczenia. Warto pamiętać, że panele są regularnie oczyszczane przez deszcz i wiatr, dlatego tylko większe zanieczyszczenia powinny zostać usunięte za pomocą szczotki. W przypadku, gdy na panelach pojawi się warstwa śniegu lub inne zabrudzenia, takie jak gałęzie, można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się konserwacją paneli fotowoltaicznych.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...