Zmiana akwarium z przeniesieniem „życia” do większego

Akwarium

Zmiana akwarium na większe wymaga wcześniejszego przygotowania zbiornika. Akwarium morskie dojrzewa kilka tygodni, dlatego przeprowadzkę należy rozpocząć od jego aranżacji. Ważne jest właściwe umiejscowienie akwenu oraz wyposażenie go w odpowiednie oświetlenie. Podpowiadamy, w jaki sposób przenieść „życie” do większego akwarium słonowodnego.

Przygotowanie akwarium

Akwarium morskie należy ustawić w miejscu bezpiecznym, czyli rzadko uczęszczanym oraz z dala od okien. Duże nasłonecznienie może powodować problemy z nadmiernym podgrzewaniem wody. Trzeba również dobrać odpowiednie oświetlenie, przyjmuje się, że na litr wody powinno przypadać 0,7 W. Przy głębokich zbiornikach oświetlenie powinno docierać na różne głębokości i szerokości.

Kolejnym krokiem jest napełnienie akwarium przefiltrowaną przez filtr odwróconej osmozy wodą i rozpuszczenie w niej specjalnej soli morskiej, która dostępna jest w wyspecjalizowanych sklepach akwarystycznych. Poziom zasolenia można sprawdzić z użyciem hydrometru. Jak podkreślają akwaryści z firmy Reefguard.pl, mieszanka dodatkowo jest wzbogacana witaminami i wapniem, które mają decydujący wpływ na jakość wody.

W akwarium należy zamontować także odpieniacz, który wychwyci wszystkie nieczystości oraz pompy zapewniające obieg wody. Aby utrzymać właściwą temperaturę w zbiorniku, należy zamontować grzałkę wyposażoną w termostat. Nadmiernemu przegrzaniu wody pomoże zapobiec specjalna chłodziarka.

Aranżacja wizualna i wpuszczenie ryb

Aquaspacing to proces, który polega na klejeniu na dnie zbiornika skał, na których wyrastają kolonie koralowców. Zapewniają one najlepsze parametry wody oraz pełnią ważną funkcję filtracyjną. Mikroorganizmy występujące na rafie rozkładają materie organiczne, redukują ilość glonów i rozpuszczają resztki pokarmu.

Czas dojrzewania akwarium słonowodnego wynosi od 4 do 6 tygodni. Po tym czasie można zacząć wpuszczać ryby do zbiornika. Proces zasiedlania nowego akwarium nie może odbyć się bez aklimatyzacji, która polega na stopniowym przyzwyczajaniu ryb do nowych warunków i parametrów wody. Dla organizmów morskich zalecana jest metoda kropelkowa, która polega na dozowaniu wody z nowego do starego zbiornika. Przy przenoszeniu akwarium do częściowego wypełnienia nowego zbiornika często stosuje się wodę ze starego akwarium, co minimalizuje ryzyko nagłej śmierci ryb. Po umieszczeniu zwierząt w nowym akwarium światło powinno być zgaszone przez co najmniej 4 godziny, co ma zmniejszyć stres związany z przeprowadzką.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...