Kotły na paliwa stałe. Przegląd rozwiązań

Kocioł na pellet

Istnieje wiele sposobów pozyskiwania ciepła, jednak mimo wprowadzania coraz to nowych technologii, największą popularnością cieszą się urządzenia grzewcze zasilane tradycyjnymi paliwami stałymi. Użytkownicy cenią je za przystępne koszty eksploatacji i zakupu, a także możliwość wykonania dzięki nim łatwej modernizacji istniejącego systemu ogrzewania. Liczy się także szeroka dostępność używanego opału – ekogroszku albo pelletu drzewnego.

Kotły na ekogroszek

Zainteresowanie kotłami na ekogroszek wiąże się zarówno z zaletami samego opału, jak i konstrukcją urządzeń grzewczych. Ekogroszek charakteryzuje się wysoką kalorycznością, która może wynosić nawet 30 MJ/kg, co oznacza, że przy jego spalaniu uzyskuje się dużą dawkę energii. Jeżeli chodzi o korzyści z eksploatacji kotłów na ekogroszek, to do najważniejszych cech należy zaliczyć obecność pojemnych zasobników oraz automatycznych podajników opału, co sprawia, że kotłowania musi być odwiedzana zdecydowanie rzadziej. Przedłużony proces spalania, który zapewnia podajnik ślimakowy oraz odpowiednia konstrukcja kotła powoduje, że palenie ekogroszek jest ekonomiczne i ekologiczne. Ważna jest też prosta obsługa oraz możliwość korzystania z regulatorów pokojowych.

Kotły pelletowe

Kotły pelletowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na łatwość obsługi, korzystną cenę opału, a także jego wysoką w stosunku do kosztów zakupu efektywność energetyczną, oscylującą wokół 19 MJ/kg. Pellet nie pyli i nie brudzi, co przyczynia się do poszerzenia możliwości jego przechowywania, a także jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Jego spalanie nie powoduje emisji pyłów, pozwala też na zachowanie zerowego bilansu dwutlenku węgla. Co ważne, pellet jest odnawialnym źródłem energii, pozyskuje się go z roślin uprawianych specjalnie na ten cel lub z pozostałości z obróbki drewna. Kotły pelletowe wykorzystują wygodne w użytkowaniu zasobniki pelletu oraz precyzyjne i ciche podajniki. Spełniają też wszystkie wymogi środowiskowe związane z obowiązującą normą EcoDesign podobnie jak urządzenia na ekogroszek.

Duży wybór nowoczesnych kotłów na paliwa stałe można znaleźć wśród wyrobów firmy KOŁTON. Produkuje ona zarówno kotły na ekogroszek, jak i pellet, o różnych mocach idealnie dostosowane do pracy w naszym klimacie. Poza korzystną ceną urządzenia charakteryzują się też tym, że mogą być kupowane w ramach programów wymiany kotłów. Kotły pelletowe, które posiada w ofercie firma KOŁTON, kwalifikują się do programu CZYSTE POWIETRZE o podwyższonym progu dofinansowania.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...