Zasady konserwacji okuć okiennych

Konserwacja okuć okiennych

Stolarka okienna jest inwestycją na wiele długich lat. Jednak sam zakup wysokiej jakości okien nie wystarczy. Codzienna eksploatacja sprawia, że konieczna jest jeszcze ich odpowiednia konserwacja. Elementem, o którym wiele osób zapomina, choć jego konserwacja i regulacja jest najważniejsza, są okucia obwiedniowe. Jak zatem należy o nie dbać i jak często trzeba przeprowadzać stosowne zabiegi?

Czyszczenie, oliwienie, regulacja

Zasadniczo konserwacja okuć okiennych sprowadza się do ich czyszczenia, oliwienia oraz regulacji. Okucia okienne to nic innego jak wszystkie zawiasy i elementy ryglujące, które rozmieszczone są w całym obwodzie okna. Producenci stolarki okiennej dołączają do gwarancji instrukcję, zgodnie z którą należy przeprowadzać konserwację okuć okiennych. Należy zdjąć osłonki, a następnie każdy element okuć starannie oczyścić oraz posmarować specjalną oliwą zapobiegającą korozji. Ważne, aby był to preparat przeznaczony właśnie do okuć okiennych. Wiele z nich dostępnych jest w sprayu, co dodatkowo ułatwia aplikację.

Codzienna eksploatacja sprawia, że okucia ulegają rozregulowaniu. Wpływa na to nie tylko otwieranie i zamykanie okien, ale także kurczenie i rozszerzanie profilów czy grawitacja. Można to naprawić za pomocą klucza imbusowego, dokręcając lub odkręcając rolki po boku skrzydła, w zależności od potrzeb. W okresie jesienno-zimowym rolki należy dokręcić, aby dodatkowo uszczelnić okno. Po zimie, na okres wiosenno-letni, rolki się delikatnie odkręca, aby zwiększyć przepływ powietrza.

Kiedy należy przeprowadzić konserwację okuć okiennych i komu ją zlecić?

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie aby konserwację okuć okiennych przeprowadzić samodzielnie. Są jednak sytuacje, w których nie sposób samodzielnie ocenić stanu okuć ani tego, czy i jak poważnej usterce uległy oraz co było przyczyną usterki. Wówczas własnoręczne naprawy mogą przynieść odwrotny skutek do zamierzonego i pogłębić problem. Konserwację okuć okiennych warto zlecić profesjonalistom, takim jak np. firma OKTOM.

Pierwszą konserwację należy przeprowadzić około roku od zamontowania stolarki okiennej. Nawet jeżeli okna zostały wyregulowane, należy mieć na uwadze, że po osadzeniu mają one tendencję do opadania – szczególnie gdy są to okna sporej wielkości. Rutynowe zabiegi konserwacyjne w późniejszym okresie należy wykonywać dwa razy do roku, przed zimą oraz po zimie. Co więcej, konserwację trzeba koniecznie przeprowadzić, gdy tylko zauważy się jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu okna.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...