Jak dobrać rozmiar butów dziecięcych?

Mierzenie dziecięcej stopy

Małe stopy dzieci potrzebują odpowiednich butów, aby mogły prawidłowo kształtować się i rosnąć. Z tego względu należy dobrze dobrać rozmiar dziecięcych bucików – aby nie były ani za małe, ani za duże. Dla niektórych rodziców może to być wyzwanie, dlatego podpowiadamy, jak zmierzyć dziecku stopę oraz jak dobrać właściwy rozmiar buta, aby były one wygodne i zdrowe.

Na początku należy zmierzyć długość stopy dziecka…

Ustalenie aktualnego rozmiaru butów dziecka powinno być poprzedzone mierzeniem długości jego stóp. Nie należy kierować się rozmiarem aktualnie noszonych butów, ponieważ rozmiary mogą się różnić w zależności od modelu lub marki. Niewskazane jest także mierzenie stopy, podczas gdy dziecko leży lub siedzi (np. śpi). Właściwy pomiar będzie możliwy tylko wówczas, kiedy maluch stanie równomiernie na podłodze. Dobrze, jeśli piętę oprze o ścianę – wówczas rodzic będzie mógł zaznaczyć linię, do której sięga najdłuższy palec oraz oczywiście linię pięty. Odległość pomiędzy tymi dwoma punktami to długość stopy dziecka, na podstawie której uzyskamy informację o długości wkładki oraz rozmiarze buta.

Co ważne, nie należy dodawać zbyt dużego „zapasu”.  Choć stopy dziecka rosną w bardzo szybkim tempie, nie zaleca się kupowania butów o kilka rozmiarów za dużych! Przy butach uniwersalnych, typu sneakersy dziecięce, można dodać ok. 1 cm więcej niż wynosi długość stopy dziecka, a w przypadku butów zimowych – 1,5 cm. To zapewni wystarczający bufor bezpieczeństwa w razie, gdyby stopa dziecka nagle urosła. Jednocześnie takie buty będą zapewniały wygodę i zdrowie stóp.

…a następnie dobrać odpowiedni rozmiar

Producenci butów podają na pudełku lub języku długość wkładki danego modelu. Dlatego, aby dobrać prawidłowy rozmiar butów dziecięcych, należy dodać do zmierzonej długości stopy 1-1,5 cm, a następnie znaleźć właściwy rozmiar w tabeli.

Długość wkładkiRozmiar butów
10,5 cm19
12,5 cm20
13 cm21
13,5 cm22
14 cm23
14,5 cm24
15 cm25
16 cm26
17 cm27
18 cm28
18,5 cm29
19 cm30
20 cm31
20,5 cm32
21 cm33
22 cm34
23 cm35
23,5 cm36

Warto jednak pamiętać, że jest to tabela orientacyjna, a poszczególne modele mogą różnić się długością wkładki, nawet w obrębie tego samego producenta – dlatego buty najlepiej przymierzyć, a przed zakupem na odległość, np. w sklepie z odzieżą dla dzieci Od niemowlaka do starszaka, poprosić o dokładne zmierzenie interesującej nas pary. Dzięki temu buciki będą dobrze dobrane rozmiarem, a tym samym zapewnią dziecięcym stopom komfort oraz warunki dla prawidłowego kształtowania się i wzrostu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...