Jak wyhodować drzewko cytrynowe?

Domowe drzewko cytrynowe

Okazuje się, że uprawa cytryn w domu jest jak najbardziej możliwa. Fakt, że drzewka cytrynowe najlepiej rosną w klimacie i gorącym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie takie warunki stworzyć im w domowym zaciszu. W naturalnym środowisku drzewa cytrynowe mogą osiągać wielkość do nawet kilku metrów, zaś w domu z powodzeniem udaje się wyhodować cytrusy w donicy.

Znajdź dobre miejsce w domu do hodowania drzewka cytrynowego

Drzewko cytrynowe nie będzie bujnie rosnąć w miejscu narażonym na przeciągi ani zaciemnionym. Najlepsza będzie stała lokalizacja z rozproszonym światłem, ponieważ cytrusy źle znoszą mrok, ale też ciągłą zmianę stanowiska. Świetnie sprawdzi się kuchenne okno albo parapet w reprezentacyjnym salonie.

Przygotuj się do uprawy drzewka cytrynowego

W pierwszej kolejności musisz zapewnić nie tylko dobre warunki, dzięki którym drzewo cytrynowe będzie rodzić okazałe owoce, ale także wyposażyć się w niezbędne akcesoria do prowadzenia takiej hodowli. W Centrum Ogrodniczym Zielony Klomb znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Musisz nabyć odpowiednią ziemię do cytrusów, doniczkę, nawóz oraz dozownik do podlewania. Dzięki tym akcesoriom uprawa drzewka cytrynowego stanie się naprawdę prosta.

Stwórz optymalne warunki do uprawy drzewka cytrynowego

Drzewko cytrynowe będzie rosnąć najlepiej w dużej donicy oraz lekkiej, przepuszczalnej ziemi do cytrusów, o obojętnym pH. Doskonale sprawdzi się również podłoże torfowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie rośliny. Cytrusy nie lubią przesuszenia, ale nie można ich też przelewać ze względu na ryzyko gnicia korzeni. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie dozowników do ich podlewania.

Aby zapewnić ich bujne owocowanie, drzewko cytrynowe można zasilać dedykowanymi nawozami. Najlepiej sprawdzą się mieszanki do roślin egzotycznych z niezbędnymi mikroelementami oraz humusem.

W dobrych sklepach ogrodniczych dostępne są drzewka cytrynowe o różnej wielkości sadzonek, a najbardziej cierpliwi miłośnicy cytrusów mogą postarać się o uprawę takiej rośliny z pestek cytryny. Młody cytrus rośnie niezwykle szybko, natomiast na pierwsze owoce trzeba nieco poczekać. Najczęściej pojawiają się po kilku latach od zasadzenia, a te hodowane od pestki mogą zaowocować dopiero po kilkunastu latach. Trzeba mieć na uwadze, że nieprawidłowa pielęgnacja takiej rośliny oraz brak regularnego nawożenia mogą przyczynić się do braku występowania owoców. Nie ma jednak wątpliwości, że drzewko cytrynowe będzie stanowić doskonałą ozdobę wnętrza, a poza tym w nim będzie się roznosić piękny aromat cytrusów.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...