Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie pelletu?

Pellet

Zakup odpowiedniego pelletu to gwarancja wydajnego i ekologicznego opału. Co zrobić, aby rozwiązanie było opłacalne? Wybór pelletu powinien być podporządkowany istotnym parametrom, które informują o jego wydajności. W innym przypadku łatwo o popełnienie błędu i zaopatrzenie się w niskiej jakości materiał opałowy. Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie pelletu?

Parametry wpływające na wydajność pelletu

Pellet zyskuje coraz większą popularność. Opał jest ceniony pod względem wydajności, a także ekologii. Materiał gwarantuje wygodę użytkowania i utrzymanie porządku w kotłowni, ponieważ specjaliści dostarczają go w workach. Na co zwracać uwagę przy zakupie pelletu, aby zyskać liczne korzyści? Jednym z najważniejszych parametrów jest kaloryczność pelletu. Informacja wskazuje na ilość ciepła, jaką uwalnia jednostka masy materiału przy pełnym spalaniu. Ku zaskoczeniu niejednej osoby, kaloryczność pelletu może sięgać do 19 MJ/kg. Warto zauważyć, że jest niewiele mniejsza od kaloryczności węgla typu groszek.

Uwagę należy skierować również na zawartość popiołu w pellecie. Dlaczego? Materiał o wyższej zawartości popiołu prowadzi do zakłócenia spalania, a w niektórych sytuacjach powoduje awaryjne zatrzymanie sprzętu. Skutków należy szukać także w gromadzeniu się sadzy i osadów. Zawartość popiołu w pellecie nie powinna przekraczać 0,7 %. Natomiast odpowiednia gęstość nasypowa pelletu wpływa na równomierny proces spalania i wytrzymałość mechaniczną.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pelletu?

O wydajności pelletu informuje również temperatura topnienia popiołu. Ta nie może być wyższa od temperatury wewnątrz paleniska. Zwracając uwagę na ten parametr, nie dopuścisz do gromadzenia się roztopionego popiołu, a tym samym ponoszenia dużych kosztów konserwacji. Jeżeli planujesz zakup pelletu, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na jego wilgotność – im niższa, tym lepsza wydajność materiału opałowego. Z tego względu najlepiej sprawdzi się pellet, którego wilgotność maksymalna nie przekracza poziomu 10 %.

Zakup wydajnego i wysokiej jakości pelletu umożliwia m.in. sprzedawca pelletu Neopellet z Kielc. Eksperci oferują opłacalne rozwiązania, nie ukrywając informacji o najważniejszych parametrach materiałów. Z odpowiednią wiedzą zyskasz wydajny i komfortowy w użytkowaniu pellet. Jak sprawdzić, czy zakupiony pellet dobrze się spala? O jakości materiału świadczy m.in. ilość zużytego opału oraz popiołu, a także osad na ścianach pieca. Warto przyswoić wiedzę o najważniejszych parametrach pelletu, aby być zadowolonym z zakupu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...