USG oczu w diagnostyce jaskry

USG oczu

Diagnostyka jaskry dokonywana jest w oparciu o specjalistyczne badania. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich zalecanych badań, lekarz może postawić pewną diagnozę oraz zdecydować o rozpoczęciu leczenia. Badanie USG oczu jest jednym z ważniejszych badań, które zaleca się wykonać w diagnostyce jaskry. Sprawdź, czym jest USG oczu oraz jak ono przebiega. 

Na czym polega USG oczu?

USG oczu ma bardzo szerokie zastosowanie w okulistyce. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce chorób oczu. USG oczu wykonywane jest przy pomocy sondy. Jest ono nieinwazyjne oraz całkowicie bezpieczne dla pacjentów, także dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Dlatego też może być powtarzane wielokrotnie, jeśli zajdzie taka konieczność.

Z uwagi na metody prezentacji wyników, można wyróżnić dwa typy USG oczu – A oraz B. Najszerzej w medycynie stosowana jest ultrasonografia w prezentacji B. Badanie tego typu umożliwia obrazowanie struktur gałki ocznej i przylegających do niej tkanek oczodołu. Pozwala wykryć wszelkie zmiany, ocenić ich położenie oraz dokonać niezbędnych pomiarów. W trakcie badania możliwe jest także ewentualne zobrazowanie ruchomości, konsystencji czy unaczynienia.

Diagnostyka jaskry a USG oczu

Badanie ultrasonograficzne oczu jest bardzo pomocne w diagnostyce jaskry. Pozwala ono zobrazować struktury gałki ocznej oraz przylegających do niej tkanek oczodołu. USG oczu pozwala określić przyczyny jaskry wtórnej, jak np. powikłania pooperacyjne oka czy też odwarstwienie siatkówki. 

USG oczu jest trudnym badaniem, które powinno być wykonywane na sprzęcie odpowiedniej klasy. Bardzo istotne jest także, żeby badanie wykonał doświadczony lekarz, np. w Centrum Okulistycznym Jaskra. Tylko wysokiej jakości aparatura połączona ze specjalistyczną wiedzą pozwala na precyzyjne i staranne wykonanie badania oraz na prawidłową interpretację wyników.

Jak przygotować się do badania USG oczu?

Badanie USG oka nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. W czasie wizyty lekarz pokrywa powieki pacjenta specjalnym żelem, a następnie bada jego gałkę oczną przy użyciu sondy. Podczas badania USG oceniany jest stan dwojga oczu. Wyniki badania pacjent otrzymuje tego samego dnia, cały proces trwa zazwyczaj około 15-20 minut.

Badanie ultrasonograficzne oczu jest bezbolesne i całkowicie komfortowe dla pacjenta. Po zakończonym badaniu chory może od razu funkcjonować normalnie. Badanie nie zaburza widzenia, dlatego też pacjent może zaraz po nim wykonywać wszystkie codzienne czynności, np. prowadzić samochód.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...