Na czym polega subiektywne badanie refrakcji wzroku?

Badanie wzroku

Regularne wykonywanie badań refrakcji wzroku ma bardzo duże znaczenie. Dzięki temu można szybko zareagować i rozpocząć skuteczną korekcję wykrytych wad wzroku. Standardowo badanie refrakcji wzroku składa się z dwóch części. Najpierw wykonywane jest badanie obiektywne, które pozwala określić wadę refrakcji bez czynnego udziału pacjenta, z wykorzystanemu specjalistycznego sprzętu okulistycznego, a następnie przeprowadzane jest tzw. badania subiektywne. To właśnie ta druga część badania jest najważniejsza dla doboru odpowiednich okularów korekcyjnych. Na czym polega całe badanie wzroku?

Jak często powinno się wykonywać badanie wzroku?

Wzrok u pacjentów może się psuć przez całe życie. W celu szybkiego wykrycia powstałych wad wzroku konieczne jest regularne zgłaszanie się na badania do okulisty. Badanie refrakcji wzroku jest standardowym elementem każdej wizyty kontrolnej u okulisty. Pacjenci, u których wcześniej nie wykryto żadnych poważnych problemów z oczami i ze wzrokiem, badania kontrolne w gabinecie okulistycznych powinni wykonywać raz w roku. Taka częstość przeprowadzania badania oczu i wzroku u większości pacjentów jest wystarczająca. Wraz z wiekiem i pojawiającymi się problemami możliwe jednak będzie, że badania kontrolne będzie trzeba przeprowadzać nieco częściej, np. 2 razy w roku. Taką informację pacjent na pewno usłyszy od lekarza po wykonaniu badania.

Przebiega badania refrakcji wzroku

Rutynowe badanie refrakcji wzroku składa się z 3 elementów:

  • z wywiadu z pacjentem,
  • z obiektywnego badania wzroku,
  • z subiektywnego badania wzroku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, która jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń okulistycznych i optycznych:

W trakcie wywiadu okulista zadaje pacjentowi pytania dotyczące tego, czy w ostatnim czasie zauważył u siebie jakieś problemy z widzeniem. Najważniejsze jest jednak samo badanie wzroku, czyli badanie obiektywne z użyciem autorefraktometru oraz badanie subiektywne, z aktywnym udziałem pacjenta. Tylko takie pełne badanie daje okuliście pełen obraz pacjenta i pozwala dobrać właściwą moc korekcji wzroku.

Badanie obiektywne wzroku

Do obiektywnego badania wzroku w gabinecie okulistycznym i u optometrysty wykorzystuje się autorefraktometr, czyli urządzenie służące do wykonywania komputerowego badania wzroku. W trakcie badania pacjent musi jedynie wpatrywać się w pojawiający się na ekranie monitora obraz. Urządzenie w tym czasie dokonuje obiektywnej oceny mocy soczewki, która jest konieczna do skupienia światła na siatkówce w tylnej części oka i na tej podstawie określa wielkość wady wzroku u pacjenta. Samo badanie daje dokładne informacje na temat wady wzroku, jednak jest niewystarczające do tego, żeby dobrać właściwą moc okularów lub soczewek korekcyjnych. Żeby to zrobić, niezbędne jest przeprowadzenie będącego tematem naszego artykułu subiektywnego badania refrakcji wzroku.

Badanie subiektywne wzroku

Subiektywne badanie refrakcji wzroku ma na celu określenie ostrości wzroku pacjenta z jego aktywnym udziałem. Głównym punktem badania subiektywnego jest czytanie pojawiających się dzięki wykorzystaniu rzutnika optotypów lub wskazywanych przez okulistę na tablicy okulistycznej liter bądź innego rodzaju znaków. W trakcie takiego badania pacjent znajduje się w odległości około 5 metrów od wyświetlanych lub znajdujących się na tablicy optotypów. W trakcie badania zmieniana jest moc soczewek optycznych w taki sposób, żeby dobrać właściwą moc korekcji. Badanie subiektywne jest bardzo ważne, ponieważ oprócz określenia faktycznej ostrości wzroku pozwala sprawdzić, jak pacjent się czuje wykorzystując daną moc korekcji. W trakcie sprawdzania korekcji osoba, która przeprowadza badanie na bieżąco pyta, czy pacjent widzi ostro i z soczewką, o jakiej mocy lepiej się czuje.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...