Jak łatwo i wygodnie przechowywać oraz transportować narty?

Narty na wieszaku

Po zakończeniu sezonu zimowego należy schować narty. Odpowiednie przechowywanie sprzętu sportowego jest niezwykle istotne. Nie można zapomnieć też o regularnej konserwacji nart (wystarczy kilka podstawowych zabiegów). Jak prawidłowo przechowywać narty i zadbać, żeby służyły narciarzom przez wiele sezonów? Gdzie zapakować narty podczas dłuższych tras samochodowych?

Jak prawidłowo transportować narty?

Sposób przewożenia nart zależy głównie od typu samochodu, jakim dysponują użytkownicy. Ważna jest także długość trasy i liczba pasażerów. W większych samochodach osobowych narty można przechowywać w bagażniku i kabinie (należy jedynie mieć specjalny otwór w tylnej kabinie). Sprzęt sportowy musi być odpowiednio przymocowany. Przyda się również pokrowiec na narty, który ochroni też tapicerkę i wnętrze pojazdu.

Jak konserwować narty?

Przechowywanie nart wiąże się z poddaniem ich odpowiedniej konserwacji. Należy je zabezpieczyć od kurzu i brudu – minie kilkanaście miesięcy, zanim znowu zostaną założone na stopy. Warto użyć smaru narciarskiego, który zachowuje giętkość narty. Za jego pomocą trzeba nasmarować ślizgi.

Po przetransportowaniu nart do domu należy usunąć z nich wszelki brud, sól, stary smar. Na oczyszczone spody powinno się nałożyć miękki smar lub parafinę na gorąco (za pomocą żelazka). Wtedy powstanie specjalna warstwa ochronna. Jeżeli potencjalni narciarze boją się lub nie mają wprawy w nakładaniu smaru na gorąco, mogą zwrócić się do specjalistycznego serwisu.

Następnym krokiem jest przetarcie krawędzi nart olejem wazelinowym. Można też oddać je do serwisu, gdzie fachowcy zajmą się szlifowaniem sprzętu i usuwaniem z niego rdzy. Należy też zająć się wiązaniami. Wystarczy spryskać je specjalnym olejem i maksymalnie poluzować. Buty narciarskie powinno się dokładnie wysuszyć (zniknie ryzyko pojawienia się bakterii lub grzybicy), wpierw rozbierając je na części pierwsze.

Wszelkie akcesoria do konserwacji nart (np. suszarki do butów) można odnaleźć w specjalistycznych sklepach ze sprzętem sportowym. Przykładem takiego miejsca jest firma NartyKrakow.pl. Można tu odnaleźć pełen asortyment, powiązany z narciarstwem – odzież damską i męską, buty, akcesoria, nowe i używane narty.

W jakich warunkach przechowywać narty?

Narty muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Najlepiej zostawić je w pozycji stojącej (ślizgi nie mogą dociskać się do siebie), w specjalnym pokrowcu. Idealne pomieszczenie do przechowywania nart to suchy i zaciemniony pokój, gdzie nie występują wahania temperatur (garaż zdecydowanie odpada).

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...