Profilaktyka raka szyjki macicy. Podstawowe zalecenia

Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem u kobiet powyżej 45. roku życia. Ten typ nowotworu można znacznie ograniczyć dzięki szybkiemu rozpoznaniu i zastosowaniu odpowiedniego leczenia we wczesnych stadiach choroby. Wykrycie go na czas dzięki odpowiedniej profilaktyce, daje możliwość pełnego wyzdrowienia. Poznaj jej podstawowe zalecenia.

Co to jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest spowodowany pojawieniem się i wzrostem komórek nowotworowych w szyjce macicy, czyli części macicy, która łączy jej trzon z pochwą. Średni wiek rozpoznania tej choroby u kobiet to 48 lat. Połowa przypadków diagnozowana jest przed 35. rokiem życia. Obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Szacuje się, że HPV jest główną przyczyną w ponad 99% przypadków.

Ogólnie przez większość czasu trwania początkowego stadium, rak szyjki macicy nie daje  żadnych objawów. Później może wystąpić m.in.:

  • krwawienie z pochwy po stosunku płciowym lub po menopauzie,
  • bolesne, obfite i dłużej trwające miesiączki,
  • ciągłe upławy,
  • bóle pleców i miednicy.

Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki, która umożliwia wczesne wykrycie ewentualnego nowotworu.

Profilaktyka raka szyjki macicy – zalecenia

Najważniejszą kwestią w profilaktyce raka szyjki macicy są regularne wizyty u ginekologa, podczas których lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne wraz z cytologią. Częstotliwość jej wykonywania zależy m.in. od wieku pacjentki, predyspozycji genetycznych i wyników poprzednich badań. U kobiet w wieku 25-59 lat zaleca się ją przeprowadzać raz na 3 lata, chociaż warto poddawać się jej częściej – raz na rok. Na badanie ginekologiczne najlepiej udać się do doświadczonego lekarza, który pracuje w renomowanej placówce medycznej takiej jak MEDYK Centrum Lekarsko- Stomatologiczne Sikorscy s.c w Kole.

Rakowi szyjki macicy można zapobiegać także szczepionką przeciw HPV. Ginekolog może skierować na szczepienia dziewczynki w wieku 9-12 lat oraz młode kobiety w wieku 13-26 lat, które nie były wcześniej szczepione. Najwyższą skuteczność osiąga się u pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje również używanie prezerwatyw podczas stosunków płciowych, unikanie częstych zmian partnerów seksualnych oraz rzucenie palenia papierosów.

Warto pamiętać, że regularne badania, które można wykonać w gabinecie ginekologicznym, pozwalają wcześnie wykryć niepokojące zmiany i podjąć natychmiastowe leczenie.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...