Kiedy powstała manufaktura Bolesławiec? Historia najpopularniejszej polskiej ceramiki 

Ceramika Bolesławiec

Chociaż manufaktura Bolesławiec powstała ponad 30 lat temu, to lokalni rzemieślnicy zaczęli tworzyć jej markę już w średniowieczu. Dawni garncarze przekuli „ułomność” tamtejszych ziem w skarb – wykorzystali wielkie pokłady gliny do produkcji wyrobów ceramicznych. Współcześnie nadal kultywuje się barwne, charakterystyczne wzornictwo, dbając o wiekopomne tradycje.

„Bolesławiecka” ceramika jest popularna nie tylko na terenie kraju, ale także na całym świecie: szczególnym uznaniem cieszy się bowiem np. w Japonii, USA, Niemczech, Kanadzie oraz Anglii. Wyroby są doceniane zarówno za „niecodzienny design”, jak i wytrzymałość, funkcjonalność czy odporność na wysokie temperatury. Barwne naczynia wykorzystuje się podczas aranżacji rustykalnie urządzonych kuchni, ale i jako kolorowy dodatek do nowoczesnego, stonowanego wystroju. Kolorowe, wzorzyste dzbanuszki sprawiają, że wnętrze wydaje się radośniejsze.

Geneza manufaktury Bolesławiec 

Swobodny dostęp do naturalnej, wysokojakościowej gliny sprawił, że ceramika bolesławiecka miała szerokie pole do rozwoju. Jak wyjaśnia fabryka „Manufaktura”, na początku (tj. od końca XVII w.) wytwory przyjmowały głównie formę kulistych, „żeberkowanych” naczyń. Ceramika, jaką znamy dzisiaj, nabrała swojego charakterystycznego kształtu w XVIII wieku. Kwieciste i specyficzne wzory widniały wtedy przede wszystkim na kuflach oraz dzbanach, jednak metodę stempelkową, którą wykorzystuje się też współcześnie, zaczęto stosować dopiero w XIX w.

Dziewiętnaste stulecie było także momentem przełomowym, jeżeli chodzi o rodzaj używanego surowca – zrezygnowano z brązowej na rzecz białej glinki (początkowo tylko powlekało się nią wyroby, później robiono już naczynia). Manufaktura Bolesławiec podaje, że prawdopodobnie miało to związek z ówczesną „popularnością” porcelany, do której stosowano taki materiał. Prawdziwy „boom” różnorodności wzorów oraz kolorów nastąpił zaś na początku XX wieku, z kolei po II wojnie światowej miało miejsce powolne odrodzenie bolesławieckiej ceramiki.

Manufaktura Bolesławiec – tradycja i nowoczesność 

Manufaktura Bolesławiec powstała na „fundamentach” wzniesionych przez średniowiecznych rzemieślników, jednak samodzielnie produkuje i promuje polską ceramikę. Metody, jakie są wykorzystywane w fabryce to tradycyjne techniki tworzenia wyrobów: ręcznie formowanie i malowanie metodą stempelkową (za pomocą miękkich pędzelków czy gąbek). Współcześnie stawia się na łączenie klasycznego kobaltu z modnymi pastelami, a we wzornictwie – inspiruje się nowoczesnymi motywami i „utradycyjnia” ich formę.

Prezentacja twórczości manufaktury w Bolesławcu 

Motto, jakie przyświeca Manufakturze Bolesławiec na każdym etapie „produkcji”, brzmi: „Design makes THE difference”. Kreatywność i troska o każdy detal są bowiem widoczne we wszystkich wyrobach ceramicznych, które pochodzą ze wspomnianej fabryki, a w szczególności w najnowszych projektach (np. w kolekcji modern autorstwa Oskara Zięty oraz Magdaleny Gazur). Charakterystyczny, intensywny kobalt, kremowa biel i motywy fal są rozpoznawalne na całym świecie – wystawia się je na największych targach dekoracji i wyposażenia wnętrz (takich, jak Ambiente we Frankfurcie). Manufaktura prowadzi również Żywe Muzeum Ceramiki, które przekazuje wiedzę o bolesławieckiej tradycji.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...