Na jakie elementy warto zwracać uwagę podczas wybierania piekarnika do kuchni?

Piekarnik kompaktowy

Piekarnik to jedno z najważniejszych kuchennych urządzeń AGD. Dzięki niemu można piec ciasta i przyrządzać wiele różnych potraw na obiad. Obecnie w sklepach dostępnych jest bardzo dużo rodzajów piekarników. Problem z wyborem odpowiedniego sprzętu kuchennego zwiększa dodatkowo to, że każdy rodzaj piekarnika jest dostępny w wielu wariantach wyposażenia. Na jakie parametry powinno się zwracać szczególną uwagę podczas wybierania piekarnika?

Jaki wybrać rodzaj piekarnika?

Zanim zaczniemy porównywać najważniejsze funkcje i parametry użytkowe piekarników, najpierw musimy się zdecydować na wybór odpowiedniego do naszych potrzeb rodzaju urządzenia. Pierwsza decyzja będzie dotyczyła sposobu montażu wybranego sprzętu. Mamy do wyboru dwie możliwości: połączone z płytą grzewczą piekarniki wolnostojące lub piekarniki do zabudowy. Pierwszy rodzaj urządzenia jest odpowiedni do starszych kuchni, w których nie ma jeszcze zabudowy kuchennej, tylko zwykłe oddzielne meble kuchenne, lub zabudowa, w której nie ma miejsca na umieszczenie piekarnika. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu online Agddesign.pl:

Kuchenkę wolnostojącą można ustawić w dowolnym miejscu na ziemi, jedynym warunkiem jest możliwość podłączenia do niej prądu lub gazu. Częściej obecnie wybieranym rodzajem piekarników są urządzenia do zabudowy. Mogą być one zamontowane na dowolnej wysokości w zabudowie kuchennej, dzięki czemu do urządzenia jest lepszy i łatwiejszy dostęp.

Sposób montażu to jednak niejedyny element, który dzieli piekarniki na różne rodzaje. Ważnym kryterium wyboru będzie też sposób zasilania urządzenia oraz jego funkcjonalność. Podstawowy podział tego typu urządzeń kuchennych obejmuje tradycyjne piekarniki gazowe oraz 3 rodzaje piekarników elektrycznych:

  • Zwykłe piekarniki elektryczne – najczęściej obecnie wybierany rodzaj piekarników. W każdym tego typu urządzeniu dostępnych jest kilka lub kilkanaście programów pieczenia. Ich największymi zaletami są szeroka funkcjonalność oraz prosta obsługa.
  • Piekarniki z mikrofalą – urządzenia 2w1, które łączą w sobie funkcjonalność piekarników elektrycznych i kuchenek mikrofalowych.
  • Piekarniki parowe – urządzenie, w którym można piec, gotować na parze lub korzystać z obu trybów pracy jednocześnie.

Jaka pojemność piekarnika będzie najlepsza?

Piekarniki standardowe mieć pojemność około 60 litrów. Dostępne są też jednak większe urządzenia, które mogą mieć nawet ponad 80 litrów pojemności! Są też dostępne znacznie mniejsze tzw. piekarniki kompaktowe, czyli urządzenia, które mogą mieć od 35 do 50 litrów pojemności.

Od tego, jaką dokładnie pojemność ma dane urządzenie, będą zależały jego dokładne wymiary. Standardowe piekarniki mają wymiary 60x60x60, czyli dokładnie tyle, ile ma też standardowa szafka kuchenna. Modele kompaktowe są oczywiście nieco mniejsze, dzięki czemu można je bez problemu umieścić nawet w niewielkiej kuchni.

Najważniejsze parametry piekarników

Podczas dokonywania wyboru piekarnika do kuchni trzeba też zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry użytkowe, czyli:

  • Zakres temperatur i programy pieczenia – zakres temperatur, w jakich mogą pracować piekarniki zazwyczaj wynosi od 30 do 300o Celsjusza. Im jednak zakres temperatur w urządzeniu jest szerszy, tym większe są możliwości sprzętu.
  • Funkcje dodatkowe – najbardziej pożądaną funkcją w nowoczesnych piekarnikach jest obecnie funkcja samooczyszczenia komory urządzenia. Oprócz niej piekarniki mogą jednak także mieć wbudowane takie udogodnienia, jak opiekacz czy rożen.
  • Prowadnice i moc przyłączeniowa – od rodzaju prowadnic będzie zależała wygoda korzystania z piekarnika. Do najczęściej zalecanych rodzajów prowadnic należą prowadnice drabinkowe lub teleskopowe.
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...