Przeciwwskazania do cyklinowania podłóg

Cyklinowanie podłogi

Choć szczyt popularności drewniane podłogi mają już za sobą, to ze względu na swoje ponadczasowe piękno wiele osób decyduje się na ich pozostawienie w zakupionych lub odziedziczonych mieszkania. Często jednak są one w stanie, który mocno odbiega od ich dawnej świetności. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest cyklinowanie, o ile nie ma żadnych przeciwskazań.

Cztery przeciwwskazania do cyklinowania podłóg

Warto wiedzieć, że cyklinowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który ma charakter inwazyjny. W jego trakcie dochodzi do starcia wierzchniej warstwy drewnianych klepek wraz z pozostałościami lakieru. Dlatego nie każda drewniana podłoga będzie mogła zostać poddana cyklinowaniu.

Pierwszym przeciwwskazaniem jest zbyt mała grubość klepek. Najczęściej jest to wynik zbyt częstego lub nieprawidłowego cyklinowania. W efekcie kolejny proces może doprowadzić do trwałego uszkodzenia podłogi. Podłoga z zużytych klepek powinna zostać wymieniona, ponieważ łatwo może zostać zniszczona np. w wyniku przesuwania mebli.

Drugim przeciwskazaniem do cyklinowania podłóg jest sytuacja, w której klepki są niestabilne lub odpadają. W takim przypadku cyklinowanie nie ma sensu, a sama podłoga – zależnie od jej stanu – powinna zostać poddana gruntownej renowacji lub wymianie.

Trzecim przeciwskazaniem jest uszkodzenie podłoża znajdującego się pod parkietem. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zalanie lub wada budowlana. Jedynym sposobem jest demontaż całej podłogi i rozwiązanie problemów związanych z podłożem.

Czwartym przeciwskazaniem jest wysoka wilgotność pomieszczenia oraz związane z tym konsekwencje. Drewniane podłogi, które mają stały kontakt z gromadzącą się wilgocią, są szczególnie narażone na występowanie grzybów. Niestety zaatakowane przez nie drewno nie nadaje się do renowacji.

Cyklinowaniem i renowacją podłóg drewnianych zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak F.H.U. Tokarski

Kiedy warto zdecydować się na cyklinowanie podłogi drewnianej?

Drewniane podłogi mogą być cyklinowane średnio co 5-10 lat. Warto się na nie zdecydować, gdy powierzchnia zaczyna nosić ślady trwałej eksploatacji w postaci zarysowań, przebarwień oraz głębokich zabrudzeń. Trzeba pamiętać, że wycyklinowana podłoga musi zostać ponownie zabezpieczona przy pomocy olejowania lub lakierowania. W ten sposób nie tylko odzyska świeżość, ale także stanie się znacznie wytrzymalsza oraz w mniejszym stopniu będzie ulegała zabrudzeniom.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...