Gdzie szukać pomocy dla dziecka z opóźnionym rozwojem mowy?           

Terapia logopedyczna

Na początkowych etapach rozwoju każdego dziecka, obowiązkiem rodziców jest szczegółowe nadzorowanie prawidłowego rozwoju pociechy. Czasami zdarza się, że zauważymy niepokojące objawy mogące świadczyć o nieprawidłowościach w zakresie kompetencji językowych. Co należy wtedy zrobić? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego specjalisty.

Jakie objawy mogą świadczyć o opóźnionym rozwoju mowy?

Opóźniony rozwój mowy u dzieci diagnozowany jest zazwyczaj między 2 a 3 rokiem życia. Aby zatem odpowiednio kontrolować rozwój kompetencji językowych malucha, rodzice powinni zapoznać się z normami rozwojowymi i na bieżąco porównywać je z umiejętnościami swojego dziecka.

Specjaliści z Agathum Niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej wskazują na to, że prawidłowy rozwój dziecka ma miejsce, gdy po ukończeniu 1 roku życia malucha potrafi wypowiadać proste słowa. Po ukończeniu 2 roku życia wypowiada proste zdania, a tuż przed skończeniem 3 lat ćwiczy umiejętności posługiwania się bardziej złożonymi i rozbudowanymi zdaniami.

W związku z tym rodziców powinno zaniepokoić przede wszystkim późniejsze pojawianie się kompetencji adekwatnych do wieku dziecka. Sygnałem alarmowym będzie m.in. późniejsze pojawianie się zdań prostych i złożonych, długo utrzymujące się stosowanie niepoprawnych form gramatycznych oraz trudności w samodzielnym opowiadaniu o wydarzeniach mających związek przyczynowo-skutkowy.

Gdzie zgłosić się z dzieckiem, u którego podejrzewamy opóźniony rozwój mowy?

O nieprawidłowościach w zakresie kompetencji językowych mówi się wtedy, kiedy mowa dziecka i jej kolejne etapy pojawiają się z półrocznym lub dłuższym opóźnieniem w porównaniu z odgórnie przyjętymi normami. W takiej sytuacji rodzice niezwłocznie powinni zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której uzyskają kompleksowe wsparcie w zakresie rozwoju dziecka.

Konieczna będzie w szczególności konsultacja logopedyczna, podczas której specjalista dokona analizy poziomu rozwoju dziecka, a także zleci wykonanie specjalistycznych badań, po to, aby wykluczyć m.in. niedosłuch, upośledzenie umysłowe, choroby układu nerwowego lub czynniki psychologiczne, które mogą mieć wpływ na brak komunikacji.

Na podstawie szczegółowej diagnozy logopeda dobierze odpowiednią terapię logopedyczną, której celem będzie stymulowanie rozwoju mowy. Co więcej, w trakcie konsultacji rodzice mogą również liczyć na liczne wskazówki, dzięki którym samodzielnie w domu będą mogli dodatkowo wspierać prawidłowy rozwój języka swojej pociechy.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...