Czy przedszkole to dobre przygotowanie przed szkołą?

Dzieci w przedszkolu

Wszystkie dzieci obejmuje obowiązek szkolny – muszą one uczęszczać do szkoły podstawowej od 7. roku życia. Dzieci mogą, ale nie muszą uczęszczać do przedszkola, warto jednak pamiętać, że jest to dla nich dobre przygotowanie przed szkołą. Nauczanie przedszkolne obejmuje bowiem zarówno naukę czytania, jak i edukację matematyczną, dzięki czemu dzieci są doskonale przygotowane do podjęcia nauki w szkole.

Dlaczego przedszkole tak dobrze przygotowuje dzieci do szkoły?

Odpowiedź na to pytanie mieści się w programie edukacyjnym realizowanym przez przedszkola. Niezależnie od tego, czy mówimy o placówce państwowej, czy o przedszkolu niepublicznym, podstawa programowa obejmuje zalecenia zawarte w rozporządzeniach i ustawach zatwierdzonych przez MEN. Dzieci uczą się w przedszkolu czytać i liczyć, a także kształtują kluczowe kompetencje, które leżą u podstaw bardziej złożonych czynności, podejmowanych na późniejszym etapie życia podczas nauki w szkole.

Jednocześnie nauka odbywa się poprzez zabawę dostosowaną do wieku przedszkolaków. Dzieci nie traktują wówczas nauki jako obowiązku, a bardziej jako przyjemność. Tym samym doskonalą wiele funkcji, w tym wzrokowych, słuchowych, językowych i ruchowych, rozwijają także kreatywność i inteligencję operacyjną – umiejętności, które przydają się nie tylko w szkole, ale i w życiu.

Przygotowanie dziecka na pierwszy dzwonek

Warto dodać, że oprócz obowiązku szkolnego, który dotyczy dzieci od roku kalendarzowego, w którym kończą 7 lat do momentu ukończenia pełnoletności, najmłodszych obejmuje także obowiązek przedszkolny – tzw. zerówka. Obowiązek przedszkolny realizują dzieci w ciągu roku poprzedzającego rozpoczęcie szkoły. Dzięki temu mogą oni spotkać się z rówieśnikami, poznać zasady współżycia w grupie, a także rozwijać zainteresowania oraz niwelować różnice emocjonalne i edukacyjne. Nauka w zerówce, podobnie jak w przedszkolu, odbywa się poprzez zabawę, dlatego maluchy chętniej i łatwiej podejmują się nowych wyzwań.

Program rocznego przygotowania przedszkolnego realizują zarówno szkoły, jak i przedszkola – np. Niepubliczne Przedszkole Entliczek pentliczek w Warszawie Ursusie. To sprawia, że najmłodsi mogą płynnie przejść od zabaw w przedszkolu do nauki w zerówce, a następnie do „prawdziwej” nauki w szkole. Tak przygotowane maluchy bez obaw przekroczą próg nowej szkoły i bez lęku zostaną pierwszoklasistami. Dlatego uczęszczanie do przedszkola, zarówno od najmłodszych lat, jak i tuż przed samym rozpoczęciem nauki (w ramach zerówki), zapewni dzieciom dobre przygotowanie do szkoły.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...