W jakich szkołach istnieje obowiązek noszenia mundurków?

Uczniowie w szkolnych mundurkach

Mundurki szkolne w czasach PRL-u należały do tradycji wszystkich szkół – począwszy od podstawowych, a skończywszy na średnich. W kolejnych dziesięcioleciach uniformy cyklicznie odchodziły i powracały do łask. Obecnie to szkoła decyduje indywidualnie o ubiorze uczniów. W jakich szkołach noszenie mundurków to obowiązek?

Czym dokładnie są mundurki szkolne?

Szkolnictwo sprzed kilkunastu lat kojarzyło się z jednolitymi mundurkami szkolnymi – najczęściej w postaci koszulek i bluzek, spodni oraz spódniczek z emblematami danej szkoły. Obecnie tylko wybrane szkoły decydują się na takie rozwiązanie – to temat dyskusyjny. Mundurki nosi się też w innych krajach, np. Korei, Australii, Filipinach, Izraelu, Japonii Korei Południowej, Malezji, Nowej Zelandii, Malcie, Portoryko.  

Znaczenie mundurków szkolnych

Zwolennicy mundurków szkolnych podają zwykle jeden argument: jednolite ubrania dają możliwość zatarcia różnic wizualnych między dziećmi pochodzącymi z bogatszych lub mniej zamożnych rodzin. Obecność uniformów pozwala odróżnić uczniów z różnych szkół. Wpływają one na budowanie więzi między daną placówką oświatową a uczniami.

Przeciwnicy mundurków szkolnych twierdzą natomiast, że uniformy niszczą indywidualizm, wolność, niezależność uczniów, którzy mają prawo ubierać się według swojego uznania. Według nich mundurki zazwyczaj nie grzeszą urodą – są niewygodne, nieładne, niewpasowujące się w trendy. Trzeba je częściej prać.

Obowiązek noszenia mundurków szkolnych – czy dalej obowiązuje?

Jeszcze kilkanaście lat temu obowiązywał nakaz noszenia mundurków w szkołach. Obecnie polskie placówki oświatowe nie mają już takiego obowiązku. Wiele zależy od szkoły. Bardziej elitarne placówki raczej kładą nacisk na ujednolicenie ubioru uczniów. Co ciekawe, młodzież i dzieci czasami zgłaszają indywidualną potrzebę noszenia uniformów. Tacy uczniowie lubią i utożsamiają się ze swoją szkołą, klasą.

Jak wyglądają współczesne mundurki?

Mundurki w obecnych czasach mają najczęściej postać bawełnianych lub polarowych bluz, koszulek (T-shirtów i polo), ewentualnie spodni bądź spódnic. Wygląd uniformów jest zwykle ustalany przez dyrekcję szkoły. W niektórych placówkach uczniowie samodzielnie decydują o prezencji swoich przyszłych mundurków – najczęściej za pośrednictwem głosowania. Na uniformach widnieje logo szkoły.

Mundurki szkolne w różnej postaci są wykonywane przez specjalną pracownię krawiecką – Fabrykę Umundurowania Braci Kłosowskich z Poznania. Firma specjalizuje się nie tylko w projektowaniu i szyciu uniformów szkolnych, ale też kostiumów filmowych, teatralnych, historycznych, mundurów.  

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...