Czy ozon niszczy wirusy?

Ozonator

Wirusy to jedne z zagrażających naszemu zdrowiu mikroorganizmów, które są przyczyną rozwoju różnych infekcji. Stykamy się z nimi każdego dnia np. w pracy oraz komunikacji publicznej, jednak możemy zadbać o to, aby powietrze i powierzchnie w pomieszczeniach, w których przebywamy, były wolne od zarazków. Bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym jest ozon. Jak wpływa on na wirusy? Czy pozwala skutecznie pozbyć się związanego z nimi zagrożenia?

Co warto wiedzieć na temat ozonu?

Ozon to gaz, który naturalnie obecny jest w naszym otoczeniu. Powstaje m.in. pod wpływem promieniowania UV, a także wyładowań atmosferycznych. Cechuje się właściwościami utleniającymi, co sprawia, że skutecznie redukuje różne mikroorganizmy w formie wegetatywnej, a także ich przetrwalniki. Z naturalnym ozonem mamy styczność przede wszystkim po burzy, kiedy wyczuwamy w powietrzu dość charakterystyczny zapach oraz zauważamy, że jest ono wyjątkowo świeże, co poprawia nasz komfort oddychania.

Właściwości ozonu wykorzystywane są w celu dezynfekcji powietrza, powierzchni, a także wody i żywności, bo ta alotropowa forma tlenu, niszczy wirusy, grzyby, bakterie, a także pasożyty. Skuteczność ozonu jest znacznie wyższa niż skuteczność środków chemicznych, których nie możemy zastosować w trudno dostępnych miejscach np. w przewodach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych, a także na niektórych powierzchniach. Z tego względu profesjonalne ozonatory cieszą się rosnącą popularnością, na którą wpływa także trwająca od dłuższego czasu pandemia COVID-19.

Jak działa ozon na drobnoustroje?

Emitowany przez generatory ozonu gaz ma silne właściwości antyseptyczne, dlatego skutecznie redukuje wirusy, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Co więcej, jest także zabójczy dla przenoszących zarazki insektów m.in. komarów oraz bytujących w naszym najbliższym otoczeniu pasożytów. Dzięki temu korzystanie z wysokiej jakości ozonatora, który znajdziemy m.in. w ofercie firmy Klimawent, stanowi skuteczną broń przed zakażeniem różnymi wirusami. Warto wiedzieć, że ozon nie tylko zabija wirusy, ale także zapobiega ich replikacji. Jest to możliwe dzięki utleniającym właściwościom ozonu, które działają bezpośrednio na każdą cząsteczkę wirusa, prowadząc do uszkodzenia jego jądra komórkowego. W ten sposób nie działają np. tradycyjne środki dezynfekujące, których skuteczność sięga zwykle jedynie kilkudziesięciu procent i jest zależna od tego, jak dokładnie naniesiemy preparat na czyszczoną powierzchnię. Ozon przenika do różnych zakamarków, dezynfekując zarówno powietrze, w którym znajdują się wirusy, jak i np. meble, tapicerkę i dywany, na których osadzają się drobnoustroje.

Podsumowując, ozon niszczy wirusy, odznaczając się wysoką skutecznością podczas prowadzonej dezynfekcji. Doskonale radzi sobie także z bakteriami, zarodnikami grzybów pleśniowych, pasożytami, insektami i alergenami, pozwalając na przebywanie w higienicznie czystych i przyjaznych naszemu zdrowiu pomieszczeniach, a także stanowiąc skuteczną broń przeciwko rozprzestrzenianiu się zakażeń wywołanych przez wirusy przeziębienia, grypy oraz wirus SARS-CoV-2.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...