Czym się różni jaskra od zaćmy?

Badanie oczu

Coraz więcej osób zapada na poważne choroby oczu. Już niewielkie pogorszenie widzenia może sygnalizować, że następują nieodwracalne zmiany mogące doprowadzić nawet do utraty wzroku. Niestety pierwsze symptomy są zazwyczaj bagatelizowane. Do najczęściej występujących chorób oczu należą jaskra i zaćma, które często są mylone. Jakie są między nimi różnice?

Dlaczego regularne wizyty u okulisty są tak ważne?

To, że widzimy, jest dla większości ludzi tak oczywiste, że zapominamy o regularnych badaniach. Narządy wzroku, tak jak każda część ciała, mogą w pewnym momencie dawać symptomy wskazujące na pojawienie się patologicznych zmian. Niestety wiele osób bagatelizuje te objawy, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty wzroku. W taki sposób ignorowane są objawy zaćmy i jaskry. Dlatego niezwykle ważną rolę odgrywa świadomość, że każdy powinien od czasu do czasu zbadać wzrok. Warto podczas wizyty sprawdzić, czy nie rozwijają się zmiany wskazujące na jaskrę bądź zaćmę.

Czym jest zaćma, a czym jaskra?

Zaćma to poważne schorzenie soczewki oka powstające w wyniku zaburzeń przemiany materii tejże soczewki. Prowadzi to do powstawania plamek, które z upływem czasu się zwiększają, co powoduje całkowite zmętnienie soczewki. Objawia się to znacznym pogorszeniem widzenia. Osoby chore mają ciągłe wrażenie zmęczenia wzroku i wdaje im się, że patrzą przez mgłę. Pojawiają się także trudności z czytaniem i pisaniem. Choroba ta najczęściej występuje u osób powyżej 50. roku życia, chociaż zdarzają się także przypadki zachorowań u osób młodszych.

Jaskra również może prowadzić do utraty wzroku, jednak z innych przyczyn. Choroba to powstaje w wyniku podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, co prowadzi do ucisku na nerw wzrokowy. W rezultacie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku. W obu przypadkach należy podjąć leczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku jaskry, gdzie celem jest zatrzymanie postępu choroby na możliwie wczesnym etapie. Dlatego warto udać się do lekarza nie tylko przy wystąpieniu niepokojących zaburzeń widzenia, ale również wykonywać regularne badania profilaktyczne.

Objawy jaskry

Okuliści z Centrum Leczenia Chorób Oczu podpowiadają, jakie symptomy powinny zaalarmować w przypadku pierwszego stadium jaskry:

Jaskra przewlekła najczęściej przebiega zupełnie bezobjawowo. Natomiast do objawów rzadziej występującej jaskry ostrej, może należeć: zaczerwienie oczu, znaczne pogorszenie wzroku, widzenie tak zwanej aureoli wokół źródła światła, ból oczu i głowy, nudności i wymioty. Wymienionych symptomów nie można bagatelizować. Jeśli się pojawiają, należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnych badań.

Leczenie jaskry i zaćmy

Aby wykryć jaskrę, należy przeprowadzić kilka niezwykle istotnych analiz. Należą do nich:

  • badanie dna oka,
  • badanie obrazowe nerwu wzrokowego i siatkówki,
  • badanie pola widzenia.
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

W początkowej fazie jaskrę leczy się przy pomocy specjalnych kropli, które mają za zadanie obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. Zdarza się, że preparaty tego typu powodują alergie, zaczerwienie oczu, pieczenie i podrażnienia. Następnym etapem leczenia jaskry jest wykonanie zabiegu laserowego przeciwjaskrowego, a ostatecznym krokiem jest operacja chirurgiczna.

Trochę inaczej jest w przypadku zaćmy. Jedyne leczenie to operacja chirurgiczna przy użyciu ultradźwięków. W ten sposób dochodzi do rozdrobnienia zmętniałej soczewki, która następnie zostaje wypłukana przez specjalny aparat – fakoemulsyfikator. Kolejny etap zabiegu to wszczepienie sztucznej soczewki o odpowiednich parametrach optycznych. Dzięki temu zabiegowi przywracana jest prawidłowa ostrość widzenia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00 z 5)
Loading...