Czy w gorsecie ortopedycznym można spać?

Kobieta w gorsecie ortopedycznym

Gorset ortopedyczny jest rekomendowany osobom z różnorakimi wadami kręgosłupa lub jako narzędzie pomocne w rehabilitacji, co wiąże się z tym, że najczęściej noszą go nastolatkowie i osoby po wypadkach. Zwykle zalecany jest jako stabilizacja części lędźwiowej i piersiowej kręgosłupa. Co jeszcze warto wiedzieć na temat gorsetów ortopedycznych? 

Kiedy należy stosować gorset ortopedyczny? 

Jak już zostało wspomniane, gorset ortopedyczny nosi się w dwóch przypadkach: jako stabilizator kręgosłupa po wypadku oraz w celu naprawienia wad postawy u dzieci i młodzieży. Najczęściej występujące schorzenia to: 

  • skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) – charakteryzuje się m.in. brakiem symetrii w ustawieniu barków, nierównomiernie wystającymi łopatkami oraz przechyleniem ciała na jedną stronę;
  • lordoza – nadmierne pogłębienie naturalnego wygięcia kręgosłupa w przód
  • kifoza – nadmierne pogłębienie wygięcia kręgosłupa w tył 

Gorsety ortopedyczne są także stosowane przez osoby pracujące fizycznie, sportowców oraz kierowców. Należy także wspomnieć, że sam gorset ortopedyczny nie uleczy problemu czy schorzenia, a jedynie pomoże w jego spowolnieniu. Jedynie specjalne ćwiczenia i rehabilitacja mogą przynieść spodziewane efekty. 

Jak używać gorsetów ortopedycznych? 

O tym, że pacjent może zacząć stosować gorset ortopedyczny, powinien zadecydować lekarz lub fizjoterapeuta. Gorset jest czasami produkowany na miarę, natomiast te kupowane w sklepie posiadają szeroką rozmiarówkę. Gdzie kupić dobrej jakości gorset? Z pewnością w specjalistycznym sklepie medycznym, na przykład Ortotomas. Jeśli chodzi o jego użytkowanie, pacjent powinien nosić go bez przerwy (a więc także w trakcie snu) z przerwą na rehabilitację czy higienę. Oczywiście, nie należy od razu zakładać gorsetu na cały dzień; organizm powinien się stopniowo przyzwyczajać. I tak: 

  • dzień 1-2 – po 6 godzin na dobę w trzech 2-godzinnych sesjach;
  • dzień 3-4 – po 10 godzin na dobę – czas trwania pojedynczej sesji nie powinien być krótszy niż 2-3 godziny;
  • dni 5-9 – po 16 godzin na dobę – wydłużając sesję od 4 godzin;
  • po 10 dniu – 23 godziny na dobę.

Po zdjęciu gorsetu na skórze mogą pojawić się czerwone ślady będące całkowicie normalnym efektem wywieranego ucisku. Warto także pamiętać, że zakup gorsetu może być refundowany przez NFZ, jeśli jest on niezbędny z powodów problemów z kręgosłupem powstałych wskutek urazów oraz schorzeń. Zlecenie na gorset może zostać wystawione przez chirurga, ortopedę, neurologa oraz reumatologa.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...