Skąd wzięła się modlitwa różańcowa?

Różaniec

Różaniec jest jedną z najsłynniejszych modlitw. Odmawianie różańca nie jest praktyką wszystkich chrześcijan a jedynie katolików. Do jego odmawiania wzywała niejednokrotnie Maryja w czasie swoich objawień. Była to także ulubiona modlitwa polskiego papieża, św. Jana Pawła II. Wyróżnia się ona swoją prostotą i jednocześnie głębią. Skąd jednak się wzięła? Poznaj historię.

Różaniec — to narzędzie do modlitwy

Różaniec to akcesorium potrzebne do odmawiania modlitwy o tej samej nazwie. Jest to sznur paciorków, które ułatwiają odliczanie poszczególnych formuł. Jego postać ewoluowała przez setki lat. Już w VI wieku jego pierwowzoru używano do modłów. Z kolei najstarsze obecnie znane świadectwo, które wskazuje na to, że zaczęto odmawiać modlitwę różańcową, pochodzi z IX wieku. 

”Zdrowaś Mario”to ewangeliczne pozdrowienie anielskie. Modlitwa ta bardzo rozwinęła się w średniowieczu. Wówczas pojawił się zwyczaj odmawiania 150 „zdrowasiek”, inspirowanych psałterzem Maryi. Od XII wieku znany jest już zwyczaj przeplatania modlitwy “Zdrowaś Mario” z „Ojcze nasz”. W czasie epidemii dżumy do podstawowego sformułowania “Zdrowaś Mario” dodano formułę: “Zdrowaś Maryjo, Matko Boża módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej”.

Modlitwa różańcowa a święty Domini

Ze względu na to, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to skąd wzięła się modlitwa różańcowa, to według tradycji mówi się, że do jej rozwoju przyczynił się św. Dominik. W 1208 roku, zakładając katolicki zakon dominikanów, otrzymał podczas objawienia maryjnego instrukcje do odmawiania tej modlitwy. 

Jednak jak widać, różaniec kształtował się przez wieki, dlatego nie można jednoznacznie przypisać go jednej osobie. Można natomiast stwierdzić, że św. Domink nadał jej obecną formę i bez wątpienia przyczynił się do rozpowszechnienia jej na całym świecie. W 1569 roku papież Pius V, który również pochodził ze zgromadzenia dominikanów wydał dokument nadający różańcowi już dzisiejszą formę. 

Jak modlić się różańcem?

Do modlitwy potrzebujesz jedynie różańca. Szeroki ich wybór oferuje m.in. Pracownia San Gabriele. Obejmuje ona 4 części, z których każda zawiera po pięć tajemnic:

  • Część pierwsza to tajemnice radosne.
  • Część druga to tajemnice światła.
  • Część trzecia to tajemnice bolesne.
  • Część czwarta to tajemnice chwalebne.

Każda część różańca zaczyna się modlitwą „Wierzę w Boga Ojca” następnie „Ojcze nasz”, 3 razy „Zdrowaś Mario” i „Chwała Ojcu”. Kolejno rozważa się tajemnice, rozpoczynając je od modlitwy „Ojcze nasz”, potem 10 razy “Zdrowaś Maryjo”, raz „Chwała Ojcu” i raz „O mój Jezu”.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...