Jak zostać opiekunką osób starszych?

uśmiechnięta starsza kobieta z opiekunką

Opieka nad seniorami w Niemczech to ścieżka zawodowa coraz chętniej wybierana przez osoby poszukujące dobrych zarobków i wysokiej elastyczności zatrudnienia. Co trzeba zrobić, by zostać opiekunką? Jakie kwalifikacje i doświadczenie jest niezbędne, co zwiększa szanse na zatrudnienie? Gdzie szukać dobrych, sprawdzonych i legalnych ofert pracy? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Kwalifikacje i doświadczenie opiekunki

Wbrew powszechnie przekonaniu, opiekunki osób starszych nie muszą posiadać wykształcenia pielęgniarskiego lub innego, związanego z medycyną – wiele opiekunek to osoby, które wcześniej pracowały w bardzo różnych branżach, np. w księgowości, handlu, szkolnictwie etc. Duża bardziej niż formalne wykształcenie cenione są praktyczne umiejętności oraz doświadczenie z zakresu opieki, a więc np. znajomość zasad dbania o higienę osób starszych czy żywienia ich. Można te kwalifikacje zdobyć na specjalnych kursach zawodowych – uzyskanie certyfikatu potwierdzającego praktyczną wiedzę jest dodatkowym atutem, ale również nie jest wymogiem decydującym o przyjęciu danej osoby do pracy.

Znajomość języka obcego

Ten warunek dotyczy osób, które planują wyjechać do pracy za zachodnią granicę. Od opiekunek nie wymaga się zazwyczaj biegłości w mowie, minimum to komunikatywna znajomość języka – a więc umiejętności dogadania się przy jego pomocy w przynajmniej najogólniejszym sensie. Znajomość języka jest niezbędna nie tylko do codziennego komunikowania się z podopiecznym, ale również do zapewnienia mu bezpieczeństwa – np. do wezwania pogotowia w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.

Dodatkowe kwalifikacje

Każda dodatkowa umiejętność podnosi wartość opiekunki w oczach pracodawcy. Posiadanie aktywnego prawa jazdy kat. B czy odbyty kurs udzielania pierwszej pomocy znacznie zwiększają szanse na uzyskanie zatrudnienia za wyższą stawkę.

Gdzie szukać pracy?

Zatrudnienie w opiece nad osobami starszymi można znaleźć na wiele sposobów, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych lub poprzez znajomych. Jednak najlepszym rozwiązaniem ze wszystkich jest skorzystanie z usług profesjonalnych agencji zajmujących się pośredniczeniem pracy dla opiekunek, takich jak agencja Prestige24h. Dlaczego warto się na to rozwiązanie zdecydować? Ponieważ w ten sposób opiekunka zyskuje dostęp do setek sprawdzonych i legalnych ofert zatrudnienia z gwarancją wynagrodzenia oraz ubezpieczenia. Agencje dodatkowo zapewniają transport do miejsca pracy oraz do Polski oraz stałą opiekę koordynatora. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż branie pracy „na czarno”.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...