Jaki sprzęt medyczny wykorzystuje się w diagnozowaniu chorób serca?

Echokardiograf

Choroby serca są poważne i często przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu osób, które się z nimi zmagają. Większość z nich można jednak łatwo wykryć, a po poprawnie postawionej diagnozie przystąpić do leczenia. W przypadku pojawiania się pierwszych niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Zdrowe serce jest niezbędne nie tylko do cieszenia się życiem, ale do życia w ogóle.

Podstawowe badania serca

Sprzętem, za pomocą którego diagnozuje się, pacjentów z problemami kardiologicznymi są: elektrokardiografy, kardiomonitory, rejestratory holterowskie EKG, systemy wysiłkowe.

 Kardiomonitory mogą monitorować między innymi:

  • EKG, czyli pracę serca – to najczęstsze badanie, jakie zleca się osobom uskarżającym się na bóle w klatce piersiowej,
  • tętno,
  • saturację,
  • ciśnienie krwi.

Kardiomonitor to wielofunkcyjne urządzenie, którego poszczególne moduły zastępują kilka innych aparatów do diagnostyki. Wykorzystywane są przede wszystkim w szpitalach u pacjentów wymagających stałego nadzoru pracy serca, saturacji czy ciśnienia.

Elektrokardiografy można spotkać praktycznie w każdej placówce służby zdrowia. Aparaty EKG są urządzeniami najczęściej używanymi w diagnostyce kardiologicznej. Badanie EKG jest podstawowym badaniem diagnostycznym.

Oprócz regularnego monitorowania pracy serca lekarz zleca także inne, bezpieczne dla zdrowia badania. Bardzo popularne są wśród nich kontrole za pomocą rejestratorów holterowskich EKG. Pozwalają monitorować pracę serca bez przerwy przez dobę albo dłużej, co pomaga wykryć trudne do zaobserwowania zmiany. W ten sposób sprawdza się szczególnie rytm pracy serca. W tym przypadku pacjent jest cały czas podłączony do aparatury mierzącej jego stan, a lekarz może sprawdzić, jak serce zachowuje się podczas różnych aktywności, nie tylko, kiedy pacjent spokojnie leży albo oddycha głęboko.

Jakie możliwości mają lekarze w diagnostyce chorób serca?

 Do diagnozowania chorób serca mogą posłużyć inne urządzenia. Specjaliści z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego “byt-med” Spółka z o.o. szczególną uwagę zwracają na:

  • próbę wysiłkową – takie badanie przeprowadza się na sprzęcie do ćwiczeń, na przykład bieżni, pozwala ono sprawdzić, czy aktywność fizyczna może doprowadzić u pacjenta do problemów ze zdrowiem,
  • badanie PET – używa się  do oceny żywotności serca i pomiaru przepływu krwi.
  • badanie echokardiograficzne – pozwala na zobrazowanie serca i określeniu, gdzie znajdują się i jak wyglądają jego poszczególne elementy.

Te wszystkie badania dostarczają całą masę danych, które są nieocenione dla lekarzy przy stawianiu diagnozy.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...