Najpopularniejsze rodzaje gier planszowych

Grupa znajomych gra w grę planszową

Gry planszowe stały się popularne nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych w każdym wieku. Są cenione ze względu na swoje liczne zalety – m.in. możliwość przyjemnego spędzania czasu w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, przyczynianie się do rozwoju umiejętności planowania, kojarzenia faktów i przygotowywania strategii, a także ćwiczenia pamięci czy relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków.

Jakie gry planszowe są najpopularniejsze?

Moda na gry planszowe zatacza dziś coraz szersze kręgi, a liczba zwolenników tej formy rozrywki systematycznie się zwiększa. Firmy zajmujące się opracowywaniem i produkcją gier planszowych dostosowują swoją ofertę do potrzeb klientów o różnych preferencjach. Wśród dostępnych kategorii gier można znaleźć proste i szybkie gry „imprezowe”, nadające się dla większego grona graczy. Dostępne są także gry przeznaczone dla dzieci, które kładą nacisk na edukację, rozrywkę i ćwiczenie przydatnych umiejętności. Dla młodzieży i dorosłych można znaleźć wiele gier przygodowych określanych w środowisku graczy jako „ameritrash”, które kładą nacisk na przeżywanie przygód oraz „wczuwanie się” w świat, w którym toczy się rozgrywka. Ważną cechą gier tego rodzaju jest duża losowość i ograniczony wpływ gracza na ciąg zdarzeń. Przeciwieństwem są gry typu „euro”, w których nacisk kładzie się na analizę istniejących możliwości oraz przygotowanie strategii realizowanej przez czas trwania rozgrywki. Lista gatunków, jakie można znaleźć na sklepowych półkach, jest jednak o wiele dłuższa – często wybieranymi są też gry kooperacyjne, nastawione na współpracę między uczestnikami, a także gry rodzinne, pozwalające na przyjemne spędzanie czasu osobom w różnym wieku.

Z jakich elementów składają się gry planszowe?

Magia gier planszowych to nie tylko zasady, na jakich jest oparta rozgrywka, ale także elementy pozwalające na cieszenie się wspólną zabawą. Większość gier składa się z kilku podstawowych składników z reguły wykonanych z kaszerowanego kartonu lub tektury. Zwykle będzie to pudełko pozwalające na przechowywanie gry, a także plansza oraz wydrukowana instrukcja. Najczęściej na grę składają się również mniejsze planszetki, karty i wysztancowane żetony. Poza nimi w wielu pudełkach znajdują się kostki, figurki z tworzywa sztucznego, a nierzadko także spora ilość dodatkowych akcesoriów – notesików, organizerów lub drobiazgów pozwalających na lepszy odbiór kreowanego przez twórców gry świata.

Renomowanym producentem gier jest firma Media Gold. Wytwarza ona dowolne elementy z kartonu lub tektury przeznaczone dla wydawców gier.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...