Czy warto naprawiać protezę zębową?

Przygotowanie protezy zębowej

Stosowanie stałych lub ruchomych protez zębowych ma na celu uzupełniać u pacjenta powstałe z różnych przyczyn braki w uzębieniu. Stosowana na co dzień proteza, przede wszystkim na skutek przeżuwania pokarmów, każdego dnia jest jednak narażona na wiele dużych obciążeń mechanicznych, które z czasem mogą doprowadzić do powstania w niej różnego typu uszkodzeń. Ich pojawienie się może niestety spowodować, że proteza nie będzie mogła dalej pełnić swoich funkcji. W niektórych przypadkach może też grozić pacjentowi uszkodzeniem błony śluzowej jamy ustnej. W takich przypadkach warto jest skorzystać z usług naprawy protez zębowych.

Kiedy może być konieczna naprawa protezy zębowej?

Protezy zębowe mogą ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do pracowni protetycznych z powodu  powstania w stosowanej protezie jakichś wyraźnych uszkodzeń. W wyniku długotrwałego stosowania protezy, nawet zgodnie z otrzymanymi wcześniej od protetyka zaleceniami, może dojść np. do zmiany kształtu protezy, która może być spowodowana np. pęknięciami, zmianami struktury lub odpadnięciem jakiejś pojedynczej części protezy. Częstą przyczyną powstania nagłych problemów podczas stosowania protezy zębowej są też uszkodzenia będących najważniejszą częścią protezy koron protetycznych lub elementów, które zastosowano w celu połączenia koron z bazą protezy. Czasami, choć niezbyt często, zdarza się też tak, ze pacjenci zgłaszają się do pracowni protetycznej z powodu złamania protezy i rozdzielania jej na 2 lub więcej części.

Dlaczego naprawa protezy zębowej jest dobrym rozwiązaniem?

Uszkodzenie stosowanej na co dzień protezy zębowej jest zawsze dużym problemem. Czy w takich przypadkach lepiej jest skorzystać z usług naprawy protezy, czy może wykonać nową protezę? Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, specjalista protetyk z Kliniki Dentystycznej S Dental Clinic w Warszawie, na Bielanach:

Usługi naprawy protez zębowych cieszą się bardzo dużą popularnością wśród pacjentów, ponieważ naprawa uszkodzonej protezy na pewno wiążę się z dużo niższymi kosztami, niż jej wymiana na nową. Sama usługa trwa też znacznie mniej czasu. W przypadku chęci wykonania nowej protezy konieczne jest najpierw odbycie kilku wizyt w gabinecie, w trakcie których zostaną wykonane wszystkie pomiary. Później natomiast trzeba poczekać aż pracownia protetyczna zakończy pracę nad protezą. Z kolei naprawy protez zwykle nie trwają dłużej niż 2 godziny.

Gdzie można skorzystać z usług naprawy protez zębowych?

Usługi naprawy protez zębowych są wykonywane wyłącznie w pracowniach protetycznych. Taką możliwość dają też jednak pacjentom najbardziej renomowane kliniki stomatologiczne, m.in. klinika S Dental Clinic, w której pracuje nasz rozmówca. Czas trwania naprawy zawsze zależy od tego, jak poważne są powstałe uszkodzenia. Protetycy zawsze jednak mają na uwadze to, jak ważna dla pacjentów jest możliwość skorzystania z protezy i dlatego zawsze się starają, żeby otrzymane zlecenia jak najszybciej wykonać, a naprawianą protezę zwrócić pacjentowi.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...