Jak często chodzić z dzieckiem do pediatry?

Dziewczynka u pediatry

Motywacją do odbycia wizyty w gabinecie pediatrycznym nie zawsze jest stan chorobowy dziecka. Rodzice wraz ze swoimi podopiecznymi zgłaszają się do lekarza również w celach profilaktycznych, aby nadzorować prawidłowy rozwój dziecka, a także realizację szczepień ochronnych. Jaka jest częstotliwość odbywania takich wizyt u pediatry, oraz czym są uwarunkowane? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

W jakim celu zgłaszać się z dzieckiem do lekarza pediatry?

Szczegółowy harmonogram wizyt profilaktycznych dziecka zdrowego ustalony jest przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej. Znajdują się w nim określone zadania i terminy, które powinny być zrealizowane przez lekarza pediatrę. Odstąpienie od harmonogramu następuje w momencie, gdy u dziecka pojawiły się niepokojące objawy, np. gorączka czy ból gardła świadczące o pojawieniu się choroby. W takiej sytuacji należy natychmiastowo skonsultować się z lekarzem, aby rozpoznać powstałą dolegliwość i wdrożyć odpowiedni proces leczenia. Celem wizyt u pediatry o charakterze profilaktycznym jest m.in. nadzór nad prawidłowym rozwojem czy sposobem odżywiania dziecka.

Częstotliwość wizyt u lekarza w zależności od wieku dziecka

W ciągu pierwszych 2 lat życia dziecka, rodzice ze swoimi pociechami często bywają w gabinetach lekarskich w celach profilaktycznych. Szczególnie ważne jest pierwsze 12 miesięcy, a wstępna wizyta powinna mieć miejsce do ukończenia 2 tygodnia życia. Lekarz pediatra przeprowadza szczegółowy wywiad, zadając wiele pytań dotyczących m.in. karmienia, pielęgnacji czy rytmu snu i wypróżnień dziecka. W trakcie pierwszej wizyty odbywa się również dokładne badanie stawów biodrowych czy charakteru i nasilenia się żółtaczki. Lekarze pracujący w Klinice Medycyny Estetycznej ESTETICOMFORT w Malborku przekazują rodzicom swoich najmłodszych pacjentów dokładny harmonogram kolejnych wizyt. Druga konsultacja z pediatrą wyznaczona jest w 2 miesiącu życia dziecka pomiędzy 6 a 8 tygodniem, ponieważ w tym czasie wypada termin kolejnego szczepienia ochronnego. Następne wizyty powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry.

Kolejne badanie profilaktyczne po ukończeniu 1 roku życia, ma miejsce, gdy dziecko skończy 2 lata. Wtedy przeprowadzany jest tzw. bilans dwulatka, który ma na celu podsumowanie dotychczasowego rozwoju. Następne wizyty profilaktyczne powinny się odbywać w momencie, gdy dziecko skończy 4 i 6 lat. W wieku szkolnym obowiązują dwie kontrole: w trzeciej i ósmej klasie szkoły podstawowej.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...