Czym oprócz żelatyny można zagęścić żywność?

Ryba w galarecie

Substancje żelujące są powszechnie stosowane w produkcji żywności. Dzięki swoim właściwościom poprawiają wygląd oraz konsystencję produktów, zwiększając jednocześnie ich walory smakowe, a nawet dietetyczne. Najpopularniejszą substancją tego typu jest oczywiście żelatyna, natomiast nie tylko ona może służyć do zagęszczania żywności. Istnieje kilka alternatyw, spośród których wyróżnić można zdecydowanie najczęściej stosowane w branży spożywczej.

Jakie substancje zagęszczająco-stabilizujące są stosowane w produkcji artykułów spożywczych?

Ze względu na to, że żelatyna pozyskiwana jest z surowca pochodzenia zwierzęcego zawierającego kolagen, ma ona ograniczone zastosowanie jako substancja zagęszczająca żywność. Właśnie dlatego alternatywne wobec niej substancje żelujące, których dystrybucją zajmuje się między innymi dystrybutor surowców spożywczych Ilkow Trade, są obecnie powszechnie stosowane. Do opisywanych substancji zagęszczająco-stabilizujących wykorzystywanych w produkcji artykułów spożywczych należy między innymi:

  • mąka chleba świętojańskiego – E412; potocznie nazywana karobem; otrzymywana ze strąków szarańczynu; przypominająca w smaku i kolorze kakao (przez co jest stosowana do produkcji słodyczy i deserów);
  • guma guar – E412; nazywana też gellan, tarą arabską; wytwarzana z bielma nasion rośliny z rodziny bobowatych; z łatwością rozpuszczająca się w zimnej wodzie;
  • guma ksantanowa  – otrzymywana dzięki fermentacji węglowodanów przez bakterie Xanthomonas campestris;
  • pektyna – polisacharyd (wielocukier) występujący w ścianach komórkowych roślin.

Pektyna jako jedna z najczęściej stosowanych substancji żelujących w produkcji żywności

Pektyna, czyli substancja żelująca, która jest chętnie stosowana przez producentów żywności, to polisacharyd (wielocukier), występujący w ścianach komórkowych roślin. Pektyna pod wpływem kontaktu z wodą pęcznieje, zwiększając tym samym swoją objętość, w wyniku czego tworzy żel. Jej powszechne wykorzystywanie wynika przede wszystkim z tego, że wyroby, do których została użyta, zachowują cechy organoleptyczne charakterystyczne dla użytego surowca.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...