Rola terapii w leczeniu alkoholizmu

terapia leczenie alkoholizmu

Droga prowadząca od alkoholizmu do trwałej abstynencji, połączonej ze zdolnością rozwiązywania codziennych problemów bez potrzeby picia alkoholu, może być długa i niełatwa. W przebyciu jej pomagają terapie, które przybierają różne formy. Zajęcia terapeutyczne mogą być indywidualne lub grupowe, prowadzone w trybie ambulatoryjnym, w całodobowych placówkach, a od niedawna również online.

Do kluczowych elementów terapii należy zdobywanie wiedzy na temat alkoholizmu. Pacjentom nie tylko umożliwia to uświadomienie sobie, że zmagają się z chorobą, ale daje również narzędzia pozwalające na rozpoczęcie przebudowy stylu życia w taki sposób, aby abstynencja stała się osiągalna. Dzięki temu mogą nauczyć się, jak radzić sobie z głodem alkoholowym, co może zapobiec nawrotowi choroby.

Sama wiedza nie wystarcza. Dlatego ważną częścią terapii jest także wzbudzenie motywacji do działania.

Wskazać trzeba osobie chorej, że jej alkoholizm wpływa destrukcyjnie na te sfery życia, która mają fundamentalne znaczenie: na relacje rodzinne, karierę zawodową, zdrowie psychiczne i fizyczne

– podkreśla nasz rozmówca z ośrodka odwykowego Primum Vivere. Niestety pokonanie mechanizmów obronnych alkoholika – przekonanego, że to właśnie alkohol ułatwia radzenie sobie z życiowymi wyzwaniami – może być niezwykle czasochłonne.

Dostępne formy terapii alkoholowej

Terapie prowadzi się na różne sposoby. Mogą odbywać się w trybie ambulatoryjnym, czyli bez konieczności stałego pobytu w placówce leczniczej. Pacjent pojawia się wówczas we wskazanym miejscu tylko na czas wyznaczonych zajęć. Alternatywnym rozwiązaniem, dającym dodatkowe możliwości wpływu na codzienne zachowania alkoholika, jest przebywanie w całodobowych ośrodkach odwykowych. Natomiast postęp technologiczny dał nam jeszcze jedną, niedostępną dotąd opcję.

Terapia alkoholowa online, bo o niej mowa, umożliwia pracę z terapeutą na odległość. Dzięki temu na regularne uczestnictwo w zajęciach mogą pozwolić sobie osoby, które mają ograniczone możliwości dojazdu do ośrodka odwykowego. Przyczyny mogą być różne: obowiązki zawodowe lub rodzinne, ograniczenia mobilności albo po prostu miejsce zamieszkania bardzo odległe od placówki leczniczej. Z oczywistych względów taka forma odbywania terapii zyskała na popularności w dobie pandemii koronawirusa.

Zaznaczyć trzeba jednak, ze terapia alkoholowa online nie dla każdego pacjenta będzie dobrym rozwiązaniem. Aby uczestnictwo w niej przyniosło pożądane efekty, osoba lecząca się musi wykazać się samokontrolą i samodyscypliną. Trudno na to liczyć w przypadku pacjentów, u których nie udało się wzbudzić jeszcze motywacji do zmiany stylu życia.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak ocen)
Loading...